Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP i Prezes Henryk Łabędź podpisują umowę o współpracy

19 kwietnia 2022 roku w Tarnowie Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP podpisał umowę o współpracy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów” S.A., reprezentowanymi przez Prezesa Zarządu Henryka Łabędzia.

„Zakłady Mechaniczne Tarnów to firma za którą stoi 105 lat historii, ale również zakład, który w ostatnich latach bardzo rozwinął swoją ofertę i produkcję. Chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami i wiedzą, dlatego bardzo poważnie traktuję podpisaną właśnie umowę z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie” –mówił Prezes Henryk Łabędź.

Prorektor Robert Stawarz przedstawił działania uczelni w zakresie obronności, w tym poszerzanie oferty edukacyjnej, skierowanej zarówno do młodzieży, jak i nauczycieli, a także plany budowy wielostanowiskowej strzelnicy w kampusie przy ul. Rydla w Krakowie. Podpisane porozumienie otwiera drogę do współpracy między innymi w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych, możliwości praktyk i staży oraz wizyt studyjnych, a także inicjowania innych wspólnych działań edukacyjnych, konferencji i seminariów.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. powstały w 1917 roku. Od lat 50. XX wieku firma produkuje uzbrojenie i sprzęt wojskowy, który trafia zarówno do polskich sił mundurowych, jak i za granicę. Dumą zakładu jest Centrum Badawczo-Rozwojowe, które pozwala na stałe poszerzanie oferty, obejmującej między innymi karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze, artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze oraz sprzęt szkolno-treningowy. W ostatnim okresie Zakłady Mechaniczne „Tarnów” poszczyciły się przygotowaniem „Systemu zwalczania bezzałogowych statków powietrznych”, umożliwiającego skuteczne zestrzeliwanie dronów. Pierwszy egzemplarz maszyny powstał właśnie w tarnowskich Zakładach Mechanicznych.