Władze Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie nie ustają w działaniach zmierzających do wsparcia nauczycieli, którzy od przyszłego roku szkolnego będą odpowiadać za kształcenie uczniów w ramach przysposobienia obronnego. Podjęte w tym zakresie działania przez Uniwersytet zostały przedstawione 5 kwietnia 2022 roku w Warszawie przez Rektora prof. dr. hab. Piotra Borka i Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że od roku szkolnego 2022/2023 w szkołach w ramach edukacji dla bezpieczeństwa zostaną wprowadzone treści z zakresu przysposobienia obronnego, w tym między innymi strzelectwo, pierwsza pomoc i kartografia. Wymaga to odpowiedniego przygotowania zarówno resortu, jak i nauczycieli. Z tego względu już po raz drugi w ostatnich dniach doszło w Warszawie do spotkania władz Uniwersytetu Rektora prof. dr. hab. Piotra Borka i Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierzem Bernackim oraz Wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim.

Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki; Wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki; Rektor prof. dr hab. Piotr Borek w sejmieProrektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki; Wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki; Rektor prof. dr hab. Piotr Borek w sejmie

Władze uczelni nie tylko przedstawiły propozycje dotyczące kształtowania podstawy programowej dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, ale zaprezentowały prowadzone już działania zmierzające do uruchomienia dedykowanych kursów doskonalących dla nauczycieli, a docelowo również studiów podyplomowych w tym zakresie. Rektor prof. Piotr Borek podkreśla konieczność praktycznego przygotowania nauczycieli do realizacji zajęć szkolnych. Kluczową dla Uniwersytetu inwestycją w tym zakresie jest budowa na terenie przy ul. Rydla nowoczesnej wielostanowiskowej strzelnicy. Działania te wymagają jednak odpowiedniego wsparcia z budżetu centralnego.

Wstępne umiejscowienie Strzelnicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Rydla

Coraz bardziej realne staje się także uruchomienie kierunku pielęgniarstwo oraz kształcenie na poziomie studiów pierwszego stopnia w zawodach medycznych i paramedycznych.