Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr. hab. Piotra Borka z dyrektorem Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie lek. Grzegorzem Fitasem i Prorektorem ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Robertem Stawarzem, prof. UP

Prowadzenie badań, organizacja wspólnych przedsięwzięć naukowo-edukacyjnych, a także realizacja praktyk studenckich to niektóre zapisy listu intencyjnego podpisanego przez Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr. hab. Piotra Borka z dyrektorem Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie lek. Grzegorzem Fitasem.

List intencyjny o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie a Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie został podpisany 31 marca 2022 roku. Współpraca obu jednostek zakłada między innymi prowadzenie badań i wykorzystanie potencjału obu instytucji, organizację konferencji, seminariów, spotkań i szkoleń oraz organizację praktyk studenckich.

Jak podkreśla Rektor UP prof. dr hab. Piotr Borek umowa przewiduje współpracę w podejmowanych przez uczelnię i szpital działaniach. Może to mieć szczególne znaczenie w kontekście planów dotyczących organizacji na Uniwersytecie kierunku pielęgniarstwo i kształcenia na poziomie studiów pierwszego stopnia w zawodach medycznych i paramedycznych. Odpowiedzialnym za koordynację działań wynikających z porozumienia ze strony Uniwersytetu został dr hab. Norbert G. Pikuła, prof. UP, Dyrektor Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie to placówka mająca ponad stuletnią historię. Posiada kilkanaście oddziałów w zakresie Kardiologii i kardiochirurgii, Chirurgii naczyniowej, Pulmunologii i chirurgii klatki piersiowej, Chorób zakaźnych i dziecięcy, Neurologii, Diagnostyki i Rehabilitacji i profilaktyki. Szpital zatrudnia blisko 400 lekarzy i ponad 800 pielęgniarek. W 2021 roku udzielono w nim ponad 130 tysięcy porad, przeprowadzono 1460 operacji na otwartym sercu i dokonano 26 przeszczepów serca.