29 marca 2022 roku w Sejmie RP odbyło się spotkanie Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierzem Bernackim oraz Wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim. Poruszona została problematyka wprowadzenia do szkół, w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, treści z zakresu przysposobienia obronnego, w tym kluczowe sprawy dotyczące kształcenia praktycznego związane ze strzelectwem, pierwszą pomocą i kartografią. Wskazano na konieczność opracowania odpowiedniego rozporządzenia i modyfikacji podstawy programowej. Przedstawione zostały plany uruchomienia kursów doskonalących, których celem będzie przygotowanie nauczycieli do realizacji nowych treści programowych, a w następnie przygotowanie oferty doskonalących studiów podyplomowych.

Omówione zostały kolejne kroki w procesie planowanej budowy nowoczesnej, wielostanowiskowej strzelnicy przy ulicy Rydla w Krakowie.

Przedstawiona została również koncepcja współpracy ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, a także ze szkołami policealnymi o charakterze medycznym, między innymi w kontekście organizacji kierunku pielęgniarstwo i kształcenia na poziomie studiów pierwszego stopnia w zawodach medycznych i paramedycznych. Omówione zostały również możliwości zwrócenia się o wsparcie finansowe nie tylko do Ministerstwa Edukacji i Nauki, lecz również do Ministerstwa Zdrowia.

Rozmowy przeprowadzone zostały na podstawie wniosków sformułowanych na obradach Rektorskiego Zespołu ds. Współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, które odbyły się 24 marca 2022 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W pracach zespołu, poza jego stałymi członkami, na zaproszenie Rektora prof. dr. hab. Piotra Borka udział wzięli: Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, Kierownik Katedry Zarządzania Publicznego Instytutu Prawa i Ekonomii prof. dr hab. Andrzej Kozera, Joanna Mosur z Działu Dydaktyki, Rekrutacji i Praktyk oraz Kierownik Działu Promocji Adam Gliksman.