Twórczość Berry’ego jest dobrze znana polskim czytelnikom, od wielu lat jego powieści znajdują się w repertuarze Wydawnictwa Sonia Draga, zaś sam autor chętnie i często spotyka się z odbiorcami swoich dzieł. Czytelników ma zresztą sporo, jego książki przetłumaczono bowiem na ok. 40 języków i wydano w ponad 50 krajach. „Piszę, bo czuję wewnętrzny przymus” ― wyznał autor podczas dzisiejszego spotkania. „Każdy pisarz słyszy wewnętrzny głos, który zmusza go do tworzenia. Pytanie brzmi: w jaki sposób wykorzysta te podpowiedzi? Przez dziesięć lat je ignorowałem. W końcu posłuchałem ich, usiadłem i zacząłem pisać”. Skutecznie, ponieważ od 1990 r. Berry opublikował 17 obszernych powieści, a także liczne zbiory opowiadań. Doczekały się one wielu pozytywnych recenzji oraz nakładów łącznie przekraczających 22 mln. egzemplarzy.

Spotkanie, zorganizowane z inicjatywy władz Biblioteki Głównej UP, poprowadził prof. Tomasz Sikora. Przybyło na nie ponad 400 osób, głównie uczniów zaprzyjaźnionych z naszą Uczelnią szkół podstawowych i gimnazjów, a także studenci. Być może wśród tych młodych, chłonnych umysłów znajdzie się w przyszłości literat, który pójdzie śladami autora „Bursztynowej komnaty”... (fot. Marcin Kania).