Konferencja Naukowa „«Cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…) to wszystko jest rzeczą edukacji …» Rozważania o polskiej edukacji w 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej”

Konferencja-Naukowa-Cokolwiek-stanowi-szcześliwosc-szczegolna-czlowieka
Termin: 2023-10-16 - 2023-10-17

Miejsce: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

W roku 2023 przypada 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej publicznej władzy oświatowej. Komisja zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego i szeroki program kształcenia w duchu idei oświecenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie noszący patronat tej zasłużonej w dziejach narodu i państwa instytucji, w szczególny sposób poczuwa się do uczczenia tej rocznicy. Jedną z form planowanych obchodów jubileuszowych będzie organizacja międzynarodowej konferencji naukowej w Krakowie 16–17 października 2023 roku.

Celem konferencji będzie dyskusja nad polską oświatą w kategoriach: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Proponujemy następujące obszary tematyczne:

• dzieło Komisji Edukacji Narodowej w recepcji kolejnych pokoleń
  • rola edukacji w okresach przełomowych w dziejach państwa i narodu
  • edukacja jako droga do politycznej i moralnej odnowy narodu
  • modele kształcenia nauczycieli w zmieniającej się rzeczywistości politycznej, społecznej i narodowej
  • przemiany modelu szkoły i nauczania
  • osiągnięcia polskiej dydaktyki
  • uwarunkowania rozwoju współczesnej edukacji
  • potrzeby i wyzwania edukacji w kontekście przyszłości
  • wkład polskiej edukacji w europejski dorobek cywilizacyjny.

program konferencji (plik pdf, rozmiar 464 KB)

W imieniu Komitetu Organizacyjnego konferencji
dr hab. Katarzyna Dormus, prof. UKEN
dr hab. Jan Ryś, prof. UKEN

Wydarzenie towarzyszy obchodom 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Wspierane przez iCagenda