Wystawa „Sztuka i metafizyka. Postawy i strategie lat 2000–2020”

Wystawa-Sztuka-i-metafizyka
Termin: 2022-02-04 - 2022-02-24

Miejsce: Galeria Podbrzezie  |  Miejscowość: Kraków

3 lutego 2022 roku w Galerii Podbrzezie otwarta zostanie wystawa „Sztuka i metafizyka. Postawy i strategie lat 2000–2020”. Wystawa dotyka wrażliwej sfery kultury i osi najostrzejszego dziś podziału społecznego w Polsce. Prezentuje szeroki przegląd postaw artystów wobec potrzeb i intuicji metafizycznych i religijnych. W wystawie biorą udział artyści wielu obecnych w polskim dyskursie opcji światopoglądowych, reprezentujący różne taktyki i media artystyczne. Obok głośnych dzieł minionego dwudziestolecia, stanowiących swoiste kamienie milowe, wystawa obejmuje również wybór prac mniej znanych, jednak reprezentujących istotne tendencje sztuki wyrastającej z inspiracji pozaempirycznych.

Artyści: Tomasz Biłka, Agnieszka Daca, Łukasz Huculak, Paweł Jach, Ada Karczmarczyk, Andrzej Kapusta, Marcin Kędzierski, Grzegorz Klaman, Kle Mens, Kościół Nihilistów, Katarzyna Kozyra, Dominik Lejman, Lech Majewski, Łukasz Murzyn, Tomasz Opania, Romuald Oramus, Jan Pamuła, Daniel Rycharski, Krzysztof Sokolovski, Beata Stankiewicz, Małgorzata Wielek, Tadeusz Gustaw Wiktor, Jakub Woynarowski, Artur Żmijewski.

„Sztuka i metafizyka” jest elementem wieloletniego projektu naukowego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ramach projektu powstaje także strona internetowa oraz monografia, do współtworzenia której zaproszono między innymi: Stanisława Rukszę, Lecha Majewskiego, Karolinę Zychowicz, Dominika Lejmana, Romana Lewandowskiego, Grzegorza Sztabińskiego, Rafała Solewskiego czy Pawła Możdżyńskiego. Celem jest obiektywny research oraz próba ujęcia pełnego zakresu zjawisk poprzez wybór reprezentatywnych prac dokonywany bez oglądania się na pozaartystyczne afiliacje. I choć wydaje się to normą, która powinna cechować podejście naukowe, to w kontekście praktyk kuratorskich głęboko zantagonizowanego polskiego obiegu sztuki, prezentowana wystawa przekraczając logikę „wojenną” jest także głosem za nowym modelem programowym krajowych instytucji kultury.

kurator projektu: Łukasz Murzyn

wernisaż i dyskusja: 3 lutego 2022 roku, godzina 18.00