Studencka konferencja naukowa „Życie rzeczy. Językowe, literackie, kulturowe konteksty i reprezentacje”

Studencka-konferencja-naukowa-Zycie-rzeczy
Termin: 2021-04-22 - 2021-04-23

Miejsce: online

Studenckie Koło Naukowe Polonistów w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza do udziału w studenckiej konferencji naukowej „Życie rzeczy. Językowe, literackie, kulturowe konteksty i reprezentacje”.

Obrady będą się toczyć zdalnie na platformie Microsoft Teams 22–23 kwietnia 2021 roku.

Studia nad rzeczami mają charakter interdyscyplinarny, prowadzą do refleksji nad funkcjonowaniem ludzi w świecie przedmiotów i istnieniem przedmiotów w świecie ludzi. Ujawniają skomplikowane relacje, wskazują na (nie)samodzielność zarówno człowieka, jak i rzeczy. Proponujemy namysł nad kwalifikacjami rzeczy w obszarze języka, literatury i kultury, interesują nas:

• dawne i współczesne badania nad rzeczami (na przykład materialność, sprawczość w kontekście badań humanistycznych, socjologicznych, psychologicznych; nieantropocentryczne konteksty studiów nad rzeczami, koncepcje: Brunona Latoura, Bjørnara Olsena, Ewy Domańskiej i innych);
  • rzecz i czas / czasownik (zakresy ludzkich działań i relacji z rzeczami: zbieranie, gubienie, gromadzenie, wytwarzanie, niszczenie, używanie, przechowywanie, porządkowanie);
  • rzecz i przestrzeń (aspekty związane z sytuowaniem, zmianą miejsca, geopoetyką opisu i doświadczenia);
  • kolekcja jako opisowa kategoria badań nad rzeczami;
  • biografie rzeczy w literaturze i kulturze;
  • rola przedmiotów materialnych w ludzkiej egzystencji indywidualnej i zbiorowej (np. rzeczy pierwsze i rzeczy ostatnie, podarunki, pamiątki, eksponaty, zabawki);
  • afekcja w związku z rzeczami;
  • rzecz jako Inny;
  • przedmioty (w) pamięci, memoryzacja rzeczy;
  • mikrologia rzeczy – niepozorne drobiazgi, gadżety, bibeloty, przedmioty codziennego użytku i ich udział w ludzkiej habituacji (między innymi ubiory, naczynia, narzędzia);
  • rzecz w reklamie i innych przekazach medialnych;
  • procesy uprzedmiotowiania.

Jesteśmy też otwarci na inne interesujące analizy i interpretacje uczestników konferencji, mieszczące się w jej problemowym zakresie.

Zgłoszenia (z podaniem afiliacji i abstraktem do 700 znaków ze spacjami) prosimy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie: do 10 kwietnia 2021 roku na adres kolopolonistow.up.krakow@gmail.com.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do wyboru zgłoszonych tematów.

Zarząd Studenckiego Koła Naukowego Polonistów UP
Klaudia Sordyl