Konferencja „Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu”

Nauka
sztuka-i-edukacja-fotografie-w-dzialaniu
Termin: 2020-11-26 - 2020-11-28

Miejsce: online


„Sztuka edukacji” to cykl dorocznych konferencji dotyczących szeroko pojętej kultury w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołą a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (między innymi samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych.

„Sztuka edukacji” to spotkania praktyków zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży – zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele, pedagodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Wspólnie szukamy miejsca dla kultury i sztuki w szkole oraz zastanawiamy się, jak możemy się uzupełniać. Poprzez prezentację dobrych praktyk wskazujemy wartości wynikające ze współpracy między środowiskami przy realizacji projektów. Inspirujemy i budujemy sieci kontaktów. Konferencje są bowiem świetną okazją do nawiązania relacji, które mogą stać się początkiem wspólnych projektów, oraz do propagowania idei, że kultura jest niezbędnym narzędziem, by funkcjonować w społeczeństwie.

Konferencja „Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu” odbędzie się online 26–28 listopada 2020 roku. Tym razem przyjrzymy się projektom edukacyjnym opartym na fotografii, przyczyniającym się do kształtowania świadomych odbiorców mediów i krytycznego podejścia do publikowanych treści.

Wszystkie wyłonione w otwartym konkursie projekty, nadesłane przez nauczycieli/ki, edukatorów/ki oraz animatorów/ki uczą uważnego patrzenia na fotografię. Zwracają również uwagę na jej rolę w poznawaniu swoich korzeni, lokalnych historii oraz najbliższej okolicy. Pokazują, w jaki sposób fotografia może stać się narzędziem do badania współczesności, z jej blaskami i ciemnymi stronami, oraz w jaki sposób wykorzystać ją w nauczaniu różnych przedmiotów szkolnych, nie tylko humanistycznych. Z projektami zapoznacie się Państwo w trakcie paneli tematycznych odbywających się 26 i 27 listopada.

Zapraszamy również do wysłuchania wykładu dziennikarza Wojciecha Cieśli „Fact-checking i narzędzia OSINT, czyli jak nie dać się nabrać w sieci” oraz aktywnego udziału w spotkaniu z praktykami, fotografkami (Karolina Gembara, Karolina Jonderko, Zofia Krawiec) i fotografem (Rafał Milach), którzy opowiedzą o swoich projektach poruszających tematy społeczne.

W sobotę, 28 listopada zachęcamy do wzięcia udziału w webinarach i warsztatach, podczas których swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nami osoby, które na co dzień wykorzystują fotografię do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Mamy nadzieję, że konferencja stanie się przestrzenią do dyskusji o nieustającym poszukiwaniu nowych form działań na fotografiach w edukacji.

Rejestracja uczestnictwa w konferencji trwa do 22 listopada 2020 roku. 

 

Wspierane przez iCagenda