Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Świat w obliczu nowych wyzwań”

Miedzynarodowa-Konferencja-Naukowa-Swiat-w-obliczu-nowych-wyzwan
Kategoria
Nauka
Termin
18 października 2022 - 20 października 2022
Miejsce
Auditorium Maximum UJ raz siedziba PAU

 

Konferencja organizowana jest z okazji 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności. W konferencji wezmą udział osoby cieszące się najwyższym autorytetem w różnych dziedzinach nauki, w większości to Członkowie Polskiej Akademii Umiejętności. Przedstawią oni najnowsze osiągnięcia w swoich dyscyplinach, które złożą się na diagnozę dotyczącą stanu społeczeństwa międzynarodowego w sytuacji pandemii, kryzysu ekologicznego i zachwiania tradycyjnych wartości.

W czasie głównej sesji plenarnej 18 października 2022 roku głos zabiorą między innymi: Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, prof. Timothy Garton Ash, prof. Sir Leszek Borysiewicz, prof. Magdalena Żernicka-Goetz oraz Pani Laura Spinney.

W dniach 19-20 października 2022 roku w ramach dalszych obchodów jubileuszu 150-lecia Polskiej Akademii Umiejętności odbędą się panele „Klimat, przyroda i człowiek w antropocenie” oraz „Rzeczywistość realna i wirtualna, sztuczna inteligencja”.

Polska Akademia Umiejętności, od swych początków w roku 1872, była czynnikiem integrującym polskie środowisko akademickie, w imię rozwoju i upowszechniania nauki. Już w czasach zaborów, przełamując ówcześnie bariery, działała w skali ogólnopolskiej (ponad granicami zaborów), sięgając jednocześnie do największych skupisk polskiej diaspory. PAU, reaktywowana w 1989 roku po 35 latach zawieszenia działalności (narzuconego przez władze komunistyczne), prowadzi szeroką działalność w trzech podstawowych kierunkach: organizuje i wspiera badania naukowe; integruje środowiska naukowe i przekazuje społeczeństwu wyniki tych badań oraz propaguje związane z nimi postawy. W roku 2022 mija 150 lat od przekształcenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w Akademię Umiejętności, dzisiaj noszącą nazwę Polska Akademia Umiejętności.

Współorganizatorem konferencji jest Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

 
 

Wspierane przez iCagenda