Wystawa „Piękne czytanie”

Wystawa-Piekne-czytanie
Kategoria
Kultura
Termin
17 grudnia 2021 17:00 - 30 stycznia 2022 00:00
Miejsce
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory (Sala Miedziana – wejście od ul. Szczepańskiej) - Rynek Główny 35, 31-011 Kraków

 

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek oraz Dyrektor Naczelny Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski zapraszają na otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie „Piękne czytanie”.

Wystawa prezentuje różnorodne tematycznie książki z dziedziny fizyki, medycyny, biologii czy etnografii, zaprojektowane typograficznie i ilustracyjnie przez studentów Instytutu Grafiki i Wzornictwa. Założeniem ich powstania jest teza, że język sztuki zastosowany w procesie projektowym i wydawniczym ułatwia percepcję treści. Harmonijna estetyka jest temu podporządkowana. Język sztuki wydaje się być nie zawsze zrozumiały, ale projektant i ilustrator starają się posługiwać obrazami, bardzo precyzyjnie dedykowanymi odbiorcy. Takimi obrazami są na przykład znaki liternicze, odczytywane wieloznaczeniowo.

Część wystawy stanowi ekspozycja podręczników akademickich, wydanych przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej. Prezentacja dotychczasowych dokonań Uczelni podkreśla jednocześnie zagadnienie przyszłości podręczników, zmianę ich formy i dostępności, w kontekście postępującej cyfryzacji, zmieniającej także charakter książki.

Wstęp bezpłatny. W związku z trwającą epidemią oraz obowiązującym reżimem sanitarnym, na wystawie obowiązują limity zwiedzających (12 osób).

Wystawa otwarta będzie od 18 grudnia 2021 roku do 30 stycznia 2022 roku. Wernisaż odbędzie się 17 grudnia 2021 roku o godzinie 17.00. 

 
 

Wspierane przez iCagenda