12 października 2017 r. w holu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego została otwarta wystawa „Do kogo należy Polska? Propagandowe kartki pocztowe z czasów I wojny w światowej”.

Wystawa, której pomysłodawcą i twórcą jest prof. dr hab. Rudolf Jaworski, towarzyszy III Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Została przygotowana przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Polską Akademię Nauk – Stację w Wiedniu.

Ekspozycja ukazuje w oparciu o 60 propagandowych kartek pocztowych z Niemiec, Austro-Węgier, Rosji, Polski i Francji sytuację i nastroje Polaków w tym decydującym czasie i unaocznia ich skomplikowaną pozycję w polityce międzynarodowej. Bazuje ona zasadniczo na prywatnej kolekcji, która została uzupełniona egzemplarzami z polskich zbiorów bibliotecznych i muzealnych.

Celem wystawy jest umożliwienie przeglądu propagowanych podczas I wojny światowej wyobrażeń Polski i wykorzystywanych wówczas motywów. Ma ona pokazać różne aspekty „sprawy polskiej”: obok patriotycznej autoprezentacji Polaków, jak i sekundującej im perspektywy francuskiej, także punkt widzenia trzech mocarstw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Dopiero zestawienie konkurencyjnych wobec siebie punktów widzenia daje wyobrażenie, jakie opcje były wówczas propagowane i jak zostały one zwizualizowane.

Ekspozycję można będzie oglądać do 11 listopada 2017 r. w holu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2.

fot. Marcin Kania