widok sceny w Auli Głównej, na pierwszym planie publiczność
fot. Marcelina Woźnicka

„Skąd się bierze wzór na pole trójkąta?”, „Matematyczny filmik z Balladyną w tle” czy „Złota proporcja wokół nas” to tylko niektóre tytuły filmów zgłoszonych do organizowanego przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie ogólnopolskiego konkursu „Matematyczna Wideomania czyli Matematyka Okiem Sympatyka”. Gala konkursu odbyła się 5 czerwca 2023 roku w Krakowie.

uczestnicy wydarzenia, na pierwszym planie obecni na gali przedstawiciele władz rektorskich oraz kierownik Działu Promocji Adam Gliksman
fot. Marcelina Woźnicka

Dyrektor Instytutu Matematyki prof. dr hab. Tomasz Szemberg z mikrofonem w dłoni
fot. Marcelina Woźnicka

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek z jednym z finalistów konkursu
fot. Marcelina Woźnicka

Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem było przygotowanie krótkich materiałów filmowych dotyczących matematyki. Spośród nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoniło 20 finalistów. „Autorzy filmów zaskoczyli nas swoją pomysłowością i poziomem realizacji materiałów, pokazując wiele zagadnień związanych z matematyką” – mówił prof. dr hab. Tomasz Szemberg, Dyrektor Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, otwierając galę wręczenia nagród. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Rektor prof. dr hab. Piotr Borek, który wraz z Prorektorem ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Robertem Stawarzem, prof. UP i Prorektorem ds. Nauki dr. hab. Michałem Rogożem, prof. UP oraz przedstawicielami Instytutu Matematyki wręczył dyplomy i nagrody dla zwycięzców oraz wyróżnionych.

wspólne zdjęcie finalistów konkursu z władzami Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i organizatorami
fot. Marcelina Woźnicka

Informacje na temat konkursu oraz filmy znajdują się na stronie internetowej konkursu.

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i już dziś zapraszają na drugą edycję konkursu, która odbędzie się w przyszłym roku.