Poznaliśmy nowy ranking webometryczny (infografika)

W styczniu 2023 roku już po raz dwudziesty został ogłoszony Webometryczny ranking uniwersytetów świata (ang. Webometrics Ranking of World Universities). W najnowszym zestawieniu Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zajął 1929. miejsce na całym świecie i 30. wśród polskich uczelni.

Ranking jest przygotowany dwa razy w roku na podstawie metody webometrycznej, która bierze pod uwagę ilość treści internetowych (liczba stron internetowych i plików danych umieszczonych w Internecie) oraz widoczność i wpływ tych publikacji internetowych. Ranking nie jest jednak konkursem na najlepszą stronę internetową uczelni, ale ma na celu badanie pozycji uczelni pod kątem obecności w sferze wirtualnej i wpływu na udostępnianie publikacji naukowych jak najszerszemu gronu odbiorców.

Uczelnie są oceniane z uwzględnieniem następujących wskaźników: Widoczność (waga: 50%, ilość stron zewnętrznych linkujących do treści zawartych w ramach domen lub subdomen uczelni), Transparentność (waga: 10%, liczba cytowań najważniejszych autorów), oraz Doskonałość naukowa (waga: 40%, liczba publikacji afiliowana przy danej uczelni, znajdująca się wśród 10% najczęściej cytowanych prac z 27 dziedzin naukowych.

W najnowszym zestawieniu swoją dominację potwierdził Uniwersytet Harvarda z USA, który od lat zajmuje pierwsze miejsce. W Europie liderem jest Uniwersytet Oksfordzki. Spośród polskich uczelni najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski (335. miejsce). Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie został sklasyfikowany na 1929. miejscu światowego rankingu i na 30. miejscu wśród uczelni w Polsce.

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest tworzony przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas, Najwyższą Radę Badań Naukowych) w Madrycie i obejmuje blisko 12 000 instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie.

Więcej informacji na temat rankingu na stronie internetowej webometrics.info.