Zjawisko „spadających gwiazd” kojarzy nam się najczęściej z ciepłymi, wakacyjnymi nocami, kiedy to na niebie pojawiają się meteory z roju Perseidów. Okazuję się, że meteorów jest znacznie więcej i można je obserwować przez cały rok. Badania naukowe meteorów polegają na jednoczesnych obserwacjach jednego przelotu z kilku miejsc w celu dokładnego określenia ich trajektorii lotu oraz – w przypadku największych bolidów – lokalizacji miejsca ich spadku.

Od grudnia 2022 roku w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Pedagogicznego na Suhorze pracuje nowa stacja Polskiej Sieci Bolidowej (PSB) obserwująca non stop niebo nad południową częścią naszego kraju. Kamery Sieci są na tyle czułe, że rejestrują z odległości kilkuset kilometrów meteory „słabsze” od zdolności percepcyjnych ludzkiego oka.

Stacja PSB rozpoczęła obserwacje zimowych rojów Geminidów i Kwadrantydów rejestrując około 500 zjawisk jednej nocy w czasie najsilniejszej aktywności. O jakości tych obserwacji decyduje dobre położenie geograficzne (wysokość 1000 m n.p.m), niebo wolne od sztucznego rozświetlenia światłami miejskimi i wysokoczułe kamery obejmujące niebo nad połową horyzontu do wysokości 45 stopni.

Przykład obserwacji bazowej meteoru z roju Geminidów przez dwie stacje: z Suhory i z Otwocka:

Obserwacje meteorów są ważne zarówno ze względu na zrozumienie budowy i ewolucji Układu Słonecznego, jak również ze względu na ich charakter edukacyjny. Wstępną analizę zarejestrowanych danych obserwacyjnych prowadzą uczniowie, członkowie kilku klubów astronomicznych między innymi z Kozienic i Chorzowa.