Rusza rekrutacja do Szkoły Legii Akademickiej (baner z tekstem: Studencie! Rusza VI edycja Legii Akademickiej)

Startuje VI edycja szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej, a zarazem I edycja Szkoły Legii Akademickiej, utworzonej w myśl Ustawy o obronie Ojczyzny. W tym roku czekają nas duże zmiany w porównaniu do poprzednich edycji projektu.

Dla studentów, którzy jeszcze nie odbyli żadnej formy służby wojskowej szkolenie rozpoczyna się od odbycia szkolenia podstawowego w wymiarze do 28 dni w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Po złożeniu przysięgi wojskowej osobę, która odbyła to szkolenie przenosi się do rezerwy. Wnioski o powołanie na szkolenie podstawowe w ramach DZSW należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji, które udzieli również szczegółowych informacji dotyczących szkolenia.

Studenci, którzy mają status żołnierza rezerwy (niezależnie od rodzaju służby wojskowej jaką odbyli) mogą przystąpić do szkolenia podoficerskiego, które obejmie 2 etapy: zajęcia teoretyczne w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (w semestrze letnim) oraz szkolenie praktyczne w ośrodku szkolenia lub jednostce wojskowej (w czasie przerwy wakacyjnej). W module podoficerskim mogą wziąć udział również absolwenci studiów wyższych, którzy szkolenie podstawowe w ramach Legii Akademickiej odbyli w ciągu ostatnich 3 lat.

Wnioski o odbycie kursu podoficerskiego w ramach Szkoły Legii Akademickiej Uniwersytetu Pedagogicznego można przesyłać w formie skanu na adres legia.akademicka@up.krakow.pl lub złożyć w sekretariacie Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki (ul. Ingardena 4, pokój 203N). Na zgłoszenia czekamy do 5 marca 2023 roku.

Studenci i absolwenci posiadający stopnie podoficerskie mogą odbyć kurs oficerski.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu (legia.akademicka@up.krakow.pl).