goście kongresu
fot. Anna Wojnar

18–22 października 2022 roku w Krakowie odbył się IV Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, którego współorganizatorem był Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Tegoroczny kongres poświęcony był „Spotkaniom Kultur”.

Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski po raz pierwszy został zorganizowany w 2007 roku i co pięć lat gromadzi setki naukowców z całego świata zainteresowanych polską historią, kulturą i językiem. Tematem IV kongresu były „Spotkania Kultur”, a zaprezentowane w jego trakcie wykłady dotyczyły wzajemnych relacji i oddziaływań różnych nurtów i wzorców kulturowych obecnych na przestrzeni wieków na ziemiach polskich.

Podczas oficjalnego otwarcia Kongresu, 19 października 2022 roku wręczono nagrody Pro historia Polonorum za najlepszą zagraniczną książkę historyczną poświęconą Polsce. Kapituła zadecydowała, że tytuł ten otrzymał brytyjski historyk prof. Richard Butterwick-Pawlikowski za książkę „The Polish-Lithuanian Commonwealth. Light and flame”. Laureatką nagrody honorowej została prof. Patrice Dabrowski za pracę „The Carpathians. Discovering the highlands of Poland and Ukraine”.

Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP podczas otwarcia kongresu

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek
fot. Anna Wojnar

Podczas uroczystości wręczono dyplom Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Historycznego dla prof. dr. hab. Aleksandra Krawczuka, który odebrał jego syn, prof. dr hab. Wojciech Krawczuk, oraz dyplom Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Historycznego dla prof. dr. hab. Marka Wilczyńskiego. Wykłady inauguracyjne w trakcie pierwszego dnia obrad wygłosili prof. dr hab. Jacek Purchla i brytyjski historyk Timothy Garton Ash.

W uroczystym otwarciu kongresu wzięli udział między innymi Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki oraz Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr BorekW Krakowie obradowali zagraniczni badacze historii Polski 04
fot. Anna Wojnar

Organizatorami Kongresu byli Polskie Towarzystwo Historyczne, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki była Współprzewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Kongresu.