goście Uniwersytetu Pedagogiczne w Krakowie wchodzą do budynku głównego przy ul. Podchorążych
fot. Marcin Kania

18 czerwca 2022 roku gościliśmy w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który spotkał się z władzami uczelni i ze studentami. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim budowy centrum dydaktyczno-konferencyjnego, obejmującego wielostanowiskową strzelnicę.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszyli w trakcie wizyty na uczelni Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Osuch oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Prezes Rady Ministrów podczas spotkania z władzami Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapoznał się między innymi z planami rozwoju zaplecza dydaktyczno-konferencyjnego uczelni na terenie fortu przy ul. Rydla w Krakowie. O możliwościach wykorzystania tych terenów i ich znaczeniu dla rozwoju uczelni mówił Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Piotr Borek.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Premier Mateusz Morawiecki, Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Piotr Borek i Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP podczas spotkania w Uniwersytecie Pedagogicznym

wpis premiera Mateusza Morawieckiego do księgi pamiątkowej
fot. Marcin Kania

Uniwersytet Pedagogiczny wystąpił do rządu z wnioskiem o sfinansowanie niemal w całości tej inwestycji, szacowanej na około 130 milionów złotych. Jednym z jej elementów jest budowa wielostanowiskowej strzelnicy, spełniającej między innymi wymogi olimpijskie. Dzięki temu będzie ona mogła zostać wykorzystana już w trakcie III Igrzysk Europejskich, organizowanych przez Kraków i Małopolskę w 2023 roku. Podczas wizyty w Krakowie przedstawiciele rządu przypomnieli także o trwających w Ministerstwie Obrony Narodowej pracach nad zmianą koncepcji i podejścia do zadań obronnych, która zakłada między innymi rozwój powszechnych umiejętności wojskowych, w szczególności wśród młodzieży. Już teraz w ramach programu „Strzelnica w powiecie” powstało 48 tego typu obiektów. Na zakończenie wizyty goście odwiedzili fort reditowy przy ul. Rydla, po którym zostali oprowadzeni przez władze uczelni. „Spacer po zabytkowym forcie był okazją to rozmów o kolejnych etapach, związanych z jego rewitalizacją. Wymaga ona większych środków, ale sądzę, że już niedługo pierwsze decyzje, dzięki współpracy z Wojewodą Małopolskim, zostaną także podjęte” – komentuje Rektor UP prof. Piotr Borek.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania wpisał się do księgi pamiątkowej Uniwersytetu: „Z wdzięcznością za wysiłek kształcenia pokoleń studentów i zaszczepienie państwowego i patriotycznego myślenia. Życzę kadrze naukowej i dydaktycznej oraz studentom osiągania wielkich celów, poszukiwania prawdy i dobra – na pożytek nam i przyszłym pokoleniom”.