Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek oraz Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego, prof. dr hab. Maria Pąchalska przecinają wstęgę
fot. Marcin Kania

16 maja 2022 roku Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek, Dyrektor Instytutu Psychologii dr Rafał Abramciów oraz Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. dr hab. Maria Pąchalska oficjalnie otworzyli nowatorskie „Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych”.

Dzięki tej inicjatywie Instytutu Psychologii będzie możliwe prowadzenie badań z zakresu psychologii oraz nauk pokrewnych dotyczących procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

W spotkaniu wzięli również udział Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP; Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UP; Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii dr hab. Ireneusz Świtała, prof. UP; Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Dyscypliny Psychologia i Przewodniczący działającej w Instytucie Psychologii Komisji ds. Rozwoju Infrastruktury dr Łukasz Krzywoszański; Zastępca Dyrektora Instytutu Psychologii dr Jan Franczyk; Przewodniczący Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”, pracownik Instytutu Psychologii, mgr Jan Władysław Fróg.

uczestnicy spotkania
fot. Marcin Kania

Laboratorium ma stanowić przede wszystkim przestrzeń do realizacji projektów badawczych pracowników instytutu, otwartą jednocześnie na współpracę ze specjalistami z innych dyscyplin, jak również z zewnętrznymi wobec Uniwersytetu jednostkami naukowo-badawczymi w kraju i za granicą. Zasoby laboratorium posłużą również do celów dydaktycznych, zapewniając bazę sprzętową między innymi do specjalistycznych zajęć laboratoryjnych czy też badań realizowanych przez studentów starszych lat w ramach seminariów magisterskich, pod opieką promotora.

Po oficjalnym otwarciu odbył się pokaz pracowni laboratoryjnych. Odwiedzający mogli zobaczyć między innymi stanowiska wyposażone w komputery o dużej mocy obliczeniowej, przeznaczone do prowadzenia zaawansowanych analiz statystycznych oraz przetwarzania surowych danych rejestrowanych w trakcie badań, stanowiska eyetrackingu, pomiarów psychofizjologicznych i stabilometrycznych oraz VR, system EEG i stanowisko do biofeedbacku i neurorehabilitacji.

Inwestycja została sfinansowana z Puli Inwestycyjnej Rektora na lata 2020 i 2021. Kolejne stanowiska badawcze uruchamiane były stopniowo od 2021 roku, zaś pełna funkcjonalność laboratorium została osiągnięta w roku 2022.

galeria zdjęć

„Laboratorium, które pomoże zrozumieć mózg” – materiał dotyczących otwarcia „Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych” (TVP3 Kraków „Kronika”)