naukowiec z laptopem

„MakeMyFuture – Doskonalenie kompetencji cyfrowych dla zaawansowanych gałęzi przemysłu wytwórczego poprzez edukację mejkerów” to współpraca partnerska w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego (KA220-VET) finansowana w ramach programu Erasmus+.

Powstający ruch mejkerów ma na celu wspieranie uczniów w zdobywaniu zaawansowanych kompetencji cyfrowych niezbędnych dla Przemysłu 4.0. Działania mejkerów opierają się na technologiach stosowanych w zaawansowanym przemyśle wytwórczym, a europejskie Fab Laby powinny być wykorzystywane jako poligony doświadczalne do opracowywania programów nauczania VET, skoncentrowanych na kompetencjach cyfrowych (EC, Curriculum Guidelines for Key Enabling Technologies and Advanced Manufacturing Technologies 2019). Technologie cyfrowe (druk 3D, maszyny CNC, 3D itp.), promowane przez ruch mejkerów w ostatnich latach, okazują się skuteczne w podnoszeniu kwalifikacji i kompetencji cyfrowych młodych ludzi, ułatwiając im dostęp do formalnych możliwości zatrudnienia (i samozatrudnienia).

W związku z tym, projekt ma na celu wsparcie nauczycieli szkół zawodowych w realizacji działań opartych na pracy twórczej, prowadzących do zapewnienia uczniom zaawansowanych kompetencji cyfrowych, zgodnie z wymaganiami Przemysłu 4.0. Projekt ma na celu zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów szkół zawodowych i synergii z przedsiębiorstwami produkcyjnymi.

W projekcie bierze udział ośmiu partnerów z pięciu krajów: Polski, Włoch, Niemiec, Malty i Hiszpanii. Polskę reprezentuje Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

szczegółowe informacje na stronie internetowej projektu