Jego Magnificencja prof. dr hab. Piotr Borek 12 kwietnia 2022 roku wprowadził regulacje dotyczące wspierania rozwoju naukowego pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Działania te będą finansowane z 2% zwiększenia wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego i badawczego uzyskanego w wyniku przystąpienia i pozytywnej ewaluacji wniosku Uniwersytetu Pedagogicznego, złożonego w ramach pierwszego konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” i zorganizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2019 roku. Zaprojektowane działania są ukierunkowane na podniesienie umiędzynarodowienia prowadzonych badań naukowych, jak i na zwiększenie rozpoznawalności Uniwersytetu, w kraju i za granicą, jako miejsca prowadzenia badań naukowych na najwyższym poziomie.

Bazując na złożonym przez Uniwersytet wniosku, wyłoniono następujące działania wspierające:

1. IDUB-01 Excellent Visiting Professors (Profesury Wizytujące),
  2. IDUB-02 Excellent Small Working Groups (Małe granty badawcze na wsparcie zespołów roboczych),
  3. IDUB-03 Excellent Mobility (Małe granty badawcze na realizację staży krajowych lub zagranicznych na okres od 1 do 3 miesięcy),
  4. IDUB-04 Excellent Motivation (Dodatki motywacyjne dla pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych),
  5. IDUB-05 Excellent Impact (Działania wspierające potencjał badawczy zespołów naukowych).

Do finansowania będą rekomendowane wnioski, których rezultaty przełożą się bezpośrednio na jakość prowadzonych badań naukowych, między innymi w kontekście uzyskiwania najwyższych kategorii naukowych, na zwiększenie rozpoznawalności Uniwersytetu, głównie przez organizację wydarzeń naukowych o charakterze międzynarodowym, jak i będą mieć bezpośrednie przełożenie na zwiększenie potencjału komercjalizacji badań naukowych.

Nabór wniosków zostanie ogłoszony już wkrótce.

strona internetowa programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”

Podstawa prawna
Zarządzenie Nr R.Z.0211.20.2022 Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2022 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu działań wspierających doskonałość naukową pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”