Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych nagrodził najlepsze książki o tematyce politologicznej za rok 2020. Laury trafiły do badaczy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (główna nagroda), Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (wyróżnienia).

Konkurs jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych i ma na celu popularyzację wiedzy o polityce i naukach zainteresowanych tą sferą życia społecznego; zainteresowanie, szczególnie młodych naukowców, badaniem życia politycznego w wymiarze krajowym, regionalnym lub globalnym; nagradzanie badaczy wyróżniających się rzetelnością, innowacyjnością oraz troską o wysoką efektywność i jakość prowadzonych badań; zachowanie pamięci o profesorze Czesławie Mojsiewiczu i jego dorobku naukowym.

Miło nam poinformować, że książka autorstwa dr. hab. Radosława Marzęckiego, prof. UP „Pierwsze pokolenia wolności. Uwarunkowania i wzory partycypacji w sferze publicznej polskich i ukraińskich studentów” otrzymała I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. Czesława Mojsiewicza na najlepszą książkę o tematyce politologicznej.

okładka nagrodzonej książki

Radosław Marzęcki – dr hab., prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, politolog i socjolog. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą roli młodzieży w procesach politycznych, kultury politycznej, społeczeństwa obywatelskiego oraz dyskursu politycznego. Jest autorem trzech monografii: „Młody obywatel we współczesnej demokracji europejskiej” (2013); „Styl uprawiania polityki: kształtowanie i utrwalanie podziałów politycznych we współczesnej Polsce” (2013); „Pokolenie ’89. Aksjologia i aktywność młodych Polaków” (2015, wspólnie z dr Aldoną Guzik i dr. Łukaszem Stachem) oraz kilkudziesięciu artykułów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych.