Prezes Oddziału w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Jajszczyk wręcza nominację prof. dr. hab. Piotrowi Borkowi
fot. M. Łyszczarz

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek został dziś wybrany na wiceprzewodniczącego Rady Naukowej Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w kadencji 2022–2026.

31 marca w siedzibie krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie w kadencji 2022–2026. Z ramienia Polskiej Akademii Umiejętności nominacje członkom Rady wręczył Prezes PAU prof. dr hab. Jan Ostrowski. Otrzymali je: prof. dr hab. Wojciech Krawczuk, dr Rita Majkowska, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Krzysztof Stopka, dr hab. Janusz Pezda, prof. UJ. Z ramienia Polskiej Akademii Nauk nominacje członkom Rady wręczył Prezes Oddziału w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Jajszczyk. Otrzymali je: prof. dr hab. Barbara Bilińska, prof. dr hab. Piotr Borek, dr hab. Maria Stinia, prof. dr hab. Wacław Uruszczak, prof. UJ, ks. prof. dr hab. Józef Wołczański oraz dyrektor Archiwum Nauki dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ i mgr Joanna Laskosz – przedstawiciel pracowników Archiwum Nauki. W posiedzeniu – poza wymienionymi – uczestniczył też Sekretarz Generalny PAU prof. dr hab. Szczepan Biliński. W wyniku wyborów przewodniczącym Rady został prof. Wacław Uruszczak, wiceprzewodniczącym – prof. Piotr Borek, a sekretarzem – mgr Joanna Laskosz. Rada przyjęła sprawozdanie z działalności Archiwum za rok 2021 i pozytywnie zaopiniowała plan działalności na rok 2022.

członkowie Rady Naukowej
fot. M. Łyszczarz

Rada Naukowa jest organem czuwającym nad działalnością merytoryczną i naukową Archiwum Nauki PAN i PAU. W jej skład wchodzą osoby desygnowane przez Prezydium Oddziału PAN w Krakowie i przez Zarząd PAU, dyrektor oraz przedstawiciel pracowników.

Do zadań Rady Naukowej należy w szczególności: ocena działalności Archiwum Nauki PAN i PAU, opiniowanie budżetu oraz planu działania, ocena poziomu wydawnictw, wybór kandydata na stanowisko dyrektora, rozpatrywanie spraw wynikających z obowiązujących przepisów, spraw zleconych przez władze PAN i PAU, wniesionych przez członków Rady Naukowej, dyrektora, pracowników Archiwum Nauki czy proponowanie i opiniowanie zmian w statucie oraz regulaminie Archiwum Nauki.