Rektor prof. dr hab. Piotr Borek, Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UP, Prorektor ds. Kształcenia i Rozwoju dr hab. Robert Stawarz, prof. UP, Kanclerz dr Krzysztof Wąsowicz, Dyrektor Instytutu Biologii dr hab. Agnieszka Greń, prof. UP, Zastępca Dyrektora dr Grzegorz Rut oraz Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Grzegorz Formicki, prof. UP i Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki Biologiczne dr hab. Andrzej Kornaś, prof. UP

24 stycznia 2022 roku w Instytucie Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyło się oficjalne otwarcie szklarni przez Rektora prof. dr. hab. Piotra Borka, Prorektora ds. Nauki dr. hab. Michała Rogoża, prof. UP, Prorektora ds. Kształcenia i Rozwoju dr. hab. Roberta Stawarza, prof. UP oraz Kanclerza dr. Krzysztofa Wąsowicza. W spotkaniu wzięły udział władze Instytutu Biologii: Dyrektor dr hab. Agnieszka Greń, prof. UP, Zastępca Dyrektora dr Grzegorz Rut oraz Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Grzegorz Formicki, prof. UP i Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki Biologiczne dr hab. Andrzej Kornaś, prof. UP.

Rektor prof. dr. hab. Piotr Borek, Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UP, Dyrektor Instytutu Biologii dr hab. Agnieszka Greń, prof. UP, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki Biologiczne dr hab. Andrzej Kornaś, prof. UP

wnętrze szklarni

Powstanie szklarni jest w dużej mierze wynikiem starań i zasługą prof. dr. hab. Andrzeja Skoczowskiego. Jest to obiekt nowoczesny i w pełni zautomatyzowany. Dzięki zastosowaniu sterownika PLC możliwe jest precyzyjne kontrolowanie wilgotności, temperatury i światła wewnątrz szklarni. Każda lampa, służąca do oświetlania roślin, może być regulowana indywidulanie, zapewniając pełną kontrolę długości dnia i nocy. Wyposażenie szklarni w stoły zalewowe ułatwia prowadzenie eksperymentów, a zastosowanie kanałów wentylacyjnych umożliwia wydajną wymianę powietrza wewnątrz szklarni. Zintegrowanie zewnętrznego panelu dotykowego z internetem daje możliwość zdalnej kontroli wszystkich zaprogramowanych parametrów. Dzięki powstaniu nowoczesnej szklarni zwiększy się potencjał naukowy Instytutu Biologii, a także możliwości współpracy z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek podczas uroczystości otwarcia podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tak nowoczesnej szklarni, która pozwoli na prowadzenie badań, oraz będzie wykorzystywana w działalności dydaktycznej.