Zespół Rektorski, nowi doktorzy honoris causa, poczet sztandarowy
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

„Każdy jubileusz skłania do refleksji i podsumowań. Zastanawiamy się, jakie do tej pory udało się osiągnąć wyniki, jakie sukcesy i efekty zróżnicowanej działalności naukowo-dydaktycznej. Tej refleksji towarzyszy namysł nad kolejnymi celami i zadaniami” – mówił podczas inauguracji Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek.

Uroczystość w auli głównej uniwersytetu poprzedziła Msza Święta w intencji Studentów, Absolwentów i Pracowników Uczelni, która została odprawiona w Kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Zebranych w auli gości – władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawicieli świata nauki, kultury – powitał prof. dr hab. Piotr Borek, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego.

„Rok jubileuszowy to w przypadku naszej uczelni także zapoczątkowany kilka miesięcy temu czas zmian strukturalnych. Przechodzimy przez etap, który wiele uczelni polskich ma już ma za sobą, a który pozwoli nam na racjonalne kierowanie uczelnią na każdym szczeblu zarządczym. [...] Realizowany plan restrukturyzacyjno-stabilizacyjny pozwoli na polepszenie wyników finansowych uczelni, ale także wykreuje perspektywę rozwoju na najbliższe lata, nie tylko w skali makro – całego Uniwersytetu, ale również mikro – każdej z jego jednostek” – mówił podczas uroczystości Rektor. Jego Magnificencja zaznaczył, że „zmiany na Uczelni, to nie tylko nowa jakość organizacji pracy, ale to także nowe plany dotyczące możliwości poszerzenia dostępności kształcenia dla studentów”. Prof. dr hab. Piotr Borek jednocześnie podkreślił, że „w całym procesie zmian, które przechodzi nasza uczelnia studenci pozostają i pozostaną naszym priorytetem”.

przemowa Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr. hab. Piotra Borka, w kadrze widoczni są Prorektorzy
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

Następnie Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UP; Prorektor ds. Studenckich dr Anna Stolińska, prof. UP oraz Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Alicja Panasiewicz, prof. UP przekazali informacje o nadanych pracownikom Uczelni odznaczeniach i medalach.

Srebrny Krzyż Zasługi

dr Marek Simlat
mgr inż. Marta Szymańska
dr hab. Anna Zapalec, prof. UP

Odznaczenia i medale wręczyli Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Serafin, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek oraz Prorektor ds. Nauki dr hab. Michał Rogoż, prof. UP.

Wręczenie odznaczeń i medali pracownikom Uniwersytetu Pedagogicznego przez Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

W Święcie Uczelni uczestniczył również Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda, który wraz z Marszałkiem województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim, przekazał na ręce Rektora nagrodę Polonia Minor dla Uniwersytetu Pedagogicznego. Odznaczenie to przyznawane jest osobom i instytucjom wyróżniającym się w swoich działaniach na rzecz województwa małopolskiego za trwałą, silną, inspirującą obecność w życiu naukowym, edukacyjnym i społecznym Małopolski.

Podczas uroczystości głos zabrali:

• Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który złożył gratulacje „wszelkiej pomyślności i sukcesów w pracach naukowo-badawczych. Niech celebrowany dzisiaj jubileusz 75-lecia Uniwersytetu Pedagogicznego stanie się nowym impulsem w budowie silnej pozycji Uczelni i godnego podziwu jej dorobku”;
  • Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jacek Urban, który przekazał list okolicznościowy od Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego;
  • Marszałek województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, który życzył aby jubileusz „stał się silnym impulsem do planowania i realizowania z sukcesem planów i marzeń dotyczących rozwoju Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w kolejnych dziesięcioleciach”.

Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Tomasz Rachwał, prof. UP przedstawił wybrane adresy okolicznościowe, które otrzymaliśmy w związku z jubileuszem 75-lecia Uniwersytetu Pedagogicznego. Listy gratulacyjne nadesłali między innymi: Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel; Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis; Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. UR; Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński; Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski; Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ; Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP.

Punktem kulminacyjnym spotkania jubileuszowego była ceremonia nadania tytułów Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Pedagogicznego dwóm znakomitym badaczom historii – prof. dr. hab. Andrzejowi Chwalbie oraz prof. dr. hab. Krzysztofowi Mikulskiemu.

Laudacja na cześć prof. dr. hab. Andrzeja Chwalby
Laudacja na cześć prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego

wręczenie dyplomu doktora honoris causa prof. dr. hab. Andrzejowi Chwalbie przez prof. dr. hab. Piotra Borka
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

wręczenie dyplomu doktora honoris causa prof. dr. hab. Krzysztofowi Mikulskiemu przez prof. dr. hab. Piotra Borka
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładów prof. dr. hab. Andrzeja Chwalby „Uniwersytet Pedagogiczny. Uniwersytet Jagielloński. Żywoty równoległe” oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego „Krakowianie w Polskim Towarzystwie Historycznym”.

odsłonięcie nazwisk nowych doktorów honoris causa w holu głównym uczelni przez prof. dr. hab. Piotra Borka, prof. dr. hab. Andrzeja Chwalbę i prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

Na zakończenie posiedzenia Senatu zabrzmiało Gaudeamus igitur. Uroczystości jubileuszowe zwieńczył koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Pedagogicznego.