insygnia rektorskie

Szanowni Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego,
zbliża się początek nowego roku akademickiego. Już teraz, przejmując obowiązki rektora Uniwersytetu Pedagogicznego, chciałbym zapewnić, że uczynię wszystko, by mogli Państwo bezpiecznie podjąć naukę w murach naszej Uczelni. Na początek chciałbym poinformować, że rozpoczniemy rok akademicki w normalnym terminie, natomiast system nauczania realizować będziemy w trybie hybrydowym. Wykłady powyżej pięćdziesięciu osób odbywać się będą w formie zdalnej, natomiast zajęcia w grupach mniejszych: konwersatoryjnych, audytoryjnych i laboratoryjnych mogą być realizowane w formie stacjonarnej w budynkach uczelni lub w formie zdalnej. Wiem, że pierwsze miesiące pandemii negatywnie odbiły się nie tylko na całym systemie kształcenia, ale były również traumatycznym przeżyciem dla wielu młodych ludzi, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni kontaktów z wykładowcami, przyjaciółmi oraz znajomymi.

Mam świadomość, iż powrót na uczelnię stanowić będzie próbę powrotu do normalności, której tak bardzo nam wszystkim brakowało w poprzednim semestrze. Wiem też, że rozpoczęcie studiów dla wielu maturzystów jest momentem przełomowym, inicjującym samodzielny etap życia z dala od domu rodzinnego. Chciałbym, by zajęcia stacjonarne prowadzone na uczelni mogły być dla Was satysfakcjonujące, a pracownicy Uczelni – zgodnie z wieloletnią tradycją – stali się Mistrzami realizującymi proces kształcenia. Należy pamiętać, że to od naszej rozwagi, ostrożności i dyscypliny zależy, czy uda nam się utrzymać stacjonarne zajęcia i proponowany zmienny model kształcenia.

Uczelnia została wyposażona w odpowiednią ilość środków czystości, wprowadzono dodatkowe procedury sanitarne, ale to może nie wystarczyć. Duże znaczenie będzie mieć przede wszystkim to, w jaki sposób każdy z nas zadba o bezpieczeństwo. Przebywając na uczelni, powinniśmy skupić uwagę na najprostszych czynnościach: dbać o higienę rąk, zakrywać prawidłowo nos i usta, starać się zachować dystans, a przede wszystkim zwracać uwagę na innych i dbać o siebie wzajemnie.

Witając Państwa w murach Alma Mater, pragnę podkreślić, że będziecie mogli liczyć na wsparcie zarówno władz uczelni, jak i wykładowców oraz pracowników administracyjnych. Mam nadzieję, iż poradzimy sobie z pandemiczną sytuacją i przetrwamy ją wzmocnieni tym przykrym doświadczeniem. Przy tej okazji chciałbym serdecznie pogratulować dołączenia do grona społeczności akademickiej Krakowa, a także życzyć tego, co obecnie najważniejsze, czyli zdrowia, jak również owocnej nauki w murach naszej uczelni oraz w trybie zdalnym. Wyrozumiałość, cierpliwość, radość i wzajemna życzliwość to pojęcia, które mają charakter ponadpandemiczny. Niechaj towarzyszą Wam niezmiennie przez cały okres studiów. Gaudeamus igitur!

prof. dr hab. Piotr Borek
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego