List Jego Magnificencji skierowany do nowych studentow

Szanowni Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego,
zbliża się początek nowego roku akademickiego. Już teraz, przejmując obowiązki rektora Uniwersytetu Pedagogicznego, chciałbym zapewnić, że uczynię wszystko, by mogli Państwo bezpiecznie podjąć naukę w murach naszej Uczelni. Na początek chciałbym poinformować, że rozpoczniemy rok akademicki w normalnym terminie, natomiast system nauczania realizować będziemy w trybie hybrydowym. Wykłady powyżej pięćdziesięciu osób odbywać się będą w formie zdalnej, natomiast zajęcia w grupach mniejszych: konwersatoryjnych, audytoryjnych i laboratoryjnych mogą być realizowane w formie stacjonarnej w budynkach uczelni lub w formie zdalnej. Wiem, że pierwsze miesiące pandemii negatywnie odbiły się nie tylko na całym systemie kształcenia, ale były również traumatycznym przeżyciem dla wielu młodych ludzi, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni kontaktów z wykładowcami, przyjaciółmi oraz znajomymi.

Mam świadomość, iż powrót na uczelnię stanowić będzie próbę powrotu do normalności, której tak bardzo nam wszystkim brakowało w poprzednim semestrze. Wiem też, że rozpoczęcie studiów dla wielu maturzystów jest momentem przełomowym, inicjującym samodzielny etap życia z dala od domu rodzinnego. Chciałbym, by zajęcia stacjonarne prowadzone na uczelni mogły być dla Was satysfakcjonujące, a pracownicy Uczelni – zgodnie z wieloletnią tradycją – stali się Mistrzami realizującymi proces kształcenia. Należy pamiętać, że to od naszej rozwagi, ostrożności i dyscypliny zależy, czy uda nam się utrzymać stacjonarne zajęcia i proponowany zmienny model kształcenia.

Uczelnia została wyposażona w odpowiednią ilość środków czystości, wprowadzono dodatkowe procedury sanitarne, ale to może nie wystarczyć. Duże znaczenie będzie mieć przede wszystkim to, w jaki sposób każdy z nas zadba o bezpieczeństwo. Przebywając na uczelni, powinniśmy skupić uwagę na najprostszych czynnościach: dbać o higienę rąk, zakrywać prawidłowo nos i usta, starać się zachować dystans, a przede wszystkim zwracać uwagę na innych i dbać o siebie wzajemnie.

Witając Państwa w murach Alma Mater, pragnę podkreślić, że będziecie mogli liczyć na wsparcie zarówno władz uczelni, jak i wykładowców oraz pracowników administracyjnych. Mam nadzieję, iż poradzimy sobie z pandemiczną sytuacją i przetrwamy ją wzmocnieni tym przykrym doświadczeniem. Przy tej okazji chciałbym serdecznie pogratulować dołączenia do grona społeczności akademickiej Krakowa, a także życzyć tego, co obecnie najważniejsze, czyli zdrowia, jak również owocnej nauki w murach naszej uczelni oraz w trybie zdalnym. Wyrozumiałość, cierpliwość, radość i wzajemna życzliwość to pojęcia, które mają charakter ponadpandemiczny. Niechaj towarzyszą Wam niezmiennie przez cały okres studiów. Gaudeamus igitur!

prof. dr hab. Piotr Borek
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego