Upamiętnienie naukowców
fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto

Przedstawiciele krakowskiego środowiska akademickiego, rektorzy krakowskich uczelni, studenci i liczne grono osób związanych ze światem nauki uczestniczyli w uroczystej ceremonii przeniesienia do Panteonu Narodowego doczesnych szczątków prof. Karola Olszewskiego i ziemi z grobu prof. Zygmunta Wróblewskiego.

Groby obu naukowców, którzy pierwsi w świecie dokonali skroplenia tlenu i azotu, znajdowały się do tej pory na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Mszy świętej koncelebrowanej i obrzędowi ostatniego pożegnania w kościele Świętych Piotra i Pawła przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Ceremonia przeniesienia w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości ma przypominać o dokonaniach najwybitniejszych Polaków czasów zaborów.