W dniach 17–18 września 2018 roku w Uniwersytecie Pedagogicznym odbył się XI „Międzynarodowy Kongres Badań Edukacyjnych: Badania, Innowacje i Reformy w Edukacji”. Był on wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Tureckiego Towarzystwa Pedagogicznego (Egitim Arastrimalari Birligi – Educational Research Association, EAB) i Ukraińskiego Towarzystwa Edukacyjnego (Українська Асоціація Дослідників Oсвіти – Ukrainian Educational Research Association, UERA). Został zorganizowany we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Pedagogicznego i Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Uroczystego otwarcia XI Kongresu Badań Edukacyjnych dokonali: prof. UP dr hab. Katarzyna Potyrała, Prorektor ds. Studenckich, prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak, Przewodnicząca PTP, prof. Oksana Zabolotna, Przewodnicząca Ukraińskiego Towarzystwa Pedagogicznego, prof. UP dr hab. Ireneusz M. Świtała, Dziekan Wydziału Pedagogicznego i prof. Mustafa Yunus Eryaman, Przewodniczący Tureckiego Towarzystwa Pedagogicznego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele nauk społecznych z całego świata, którzy poruszyli problematykę kluczowych w edukacji zmian, wyzwań dotyczących kształcenia w nowoczesnym społeczeństwie i przemian zawodu nauczyciela. Naukowcy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez gości z Turcji, Hongkongu i Ukrainy dotyczących między innymi badań w działaniu czy podnoszenia jakości pracy uniwersytetów.

Podczas Kongresu prof. dr hab. Maria Czerepaniak- Walczak, Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego PTP, została odznaczona Medalem Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto