Miło nam poinformować, że w Instytucie Filologii Polskiej UP już po raz trzydziesty zorganizowano kurs metodyczny dla nauczycieli języka polskiego z zagranicy. Ćwiczenia i wykłady prowadzą eksperci z IFP UP. Od pięciu lat współorganizatorem jednego z nich jest Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego).

Zajęcia odbywają się zazwyczaj w na przełomie czerwca i lipca. W tym roku akademickim, na zlecenie Konsulatu RP w Kijowie, zorganizowano także drugi kurs. Oba są skierowane do nauczycieli polonijnych, którzy na co dzień uczą w szkołach na Ukrainie, Białorusi, w Niemczech, Norwegii, czy Stanach Zjednoczonych. Obejmują po 40 godzin zajęć dydaktycznych, które mają charakter warsztatowy i dotyczą metodyki nauczania języka polskiego, jako obcego i drugiego, elementów redakcji i korekty tekstu, kultury języka i żywego słowa, a także szkolnych form teatralnych. Oferowany program jest wzbogacony przez organizatorów o element kulturalno-turystyczny. Uczestnicy mają okazję zwiedzić stare miasto czy krakowski Stary Kazimierz.

Fot. M. Wąs