W czwartek, 25 maja, na Rynku Głównym w Krakowie JM Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. Kazimierz Karolczak dokonał uroczystego otwarcia XVII Festiwalu Nauki i Sztuki, który w tym roku – już po raz trzeci – odbywa się pod przewodnictwem organizacyjnym naszej Uczelni.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest „W zgodzie z naturą”. Patronem został wybrany Walery Goetel, geolog, ekolog, paleontolog i podróżnik, współtwórca parków narodowych: Tatrzańskiego, Pienińskiego oraz Babiogórskiego, który jako jedyny Polak otrzymał nagrodę im. Van Tienhovena – najwyższe na świecie wyróżnienie w dziedzinie ochrony przyrody.

Centrum wydarzeń festiwalowych zlokalizowane jest na płycie Rynku Głównego w Krakowie, gdzie powstało „Festiwalowe Miasteczko Naukowe”. Odwiedzający będą mieli m.in. możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami krakowskich ośrodków naukowych oraz wzięcia udziału w ciekawych prezentacjach, pokazach i eksperymentach. Na scenie pod Ratuszem zaprezentowane zostaną różnorodne spektakle artystyczne przygotowane przez organizatorów.

W tym roku gościem specjalnym Festiwalu jest Gheorghe Zamfir, wirtuoz gry na fletni Pana. Artysta wystąpi 26 maja podczas koncertu Natura: Mater et Magistra w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Muzykowi towarzyszyć będzie Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego i połączone chóry akademickie pod dyrekcją prof. Adama Korzeniowskiego.

Szczegółowy program XVII Festiwalu Nauki i Sztuki oraz imprez towarzyszących dostępny jest na stronie: www.festiwalnauki.krakow.pl

Serdecznie zapraszamy!

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie potrwa do 27 maja 2017 r.

fot. Aleksandra Ciejka, Marcin Kania