W dniu 19 maja 2017 roku w sali konferencyjnej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyła się oficjalna prezentacja XIII Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „eStoria” (Gorizia, Włochy, 25–28 maja 2017).

Festiwal został zaprezentowany w imieniu organizatorów przez prof. Marco Cimmino, który również wygłosił wykład o roli Włoch w I wojnie światowej. W konferencji uczestniczyli także dr Ugo Rufino, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie oraz dr hab. Stefan Bielański, prof. UP, dyrektor Międzynarodowego Centrum Naukowo-Badawczego „Mediterraneum” przy Instytucie Politologii UP w Krakowie. Dzień wcześniej miała miejsce także – w siedzibie Senatu Republiki Włoskiej – oficjalna włoska prezentacja Międzynarodowego Festiwalu Historycznego, którego obrady w 2017 zostały zatytułowane „Italia mia”.

Plakat informujący o włoskiej inauguracji wSenacie Republiki Włoskiej
Plakat informujący o włoskiej inauguracji w Senacie Republiki Włoskiej
Obrady konferencji na UP w Krakowie, na zdjęciu od prawej: dr Ugo Rufino, prof. Marco Cimmino, dr hab. Stefan Bielański, prof. UP
Obrady konferencji na UP w Krakowie, na zdjęciu od prawej: dr Ugo Rufino, prof. Marco Cimmino, dr hab. Stefan Bielański, prof. UP