okładka publikacji

Dr hab. Marzena Błasiak Tytuła, prof. UP (Instytut Filologii Polskiej) stworzyła podręcznik do nauki czytania dla dzieci z Ukrainy, które rozpoczynają naukę języka polskiego. Mogą z niej korzystać zarówno nauczyciele (także logopedzi), jak i rodzice.

Książka wyrosła z zawodowych doświadczeń autorki i zawiera ćwiczenia wykorzystywane przez nią w uczeniu ukraińskich dzieci języka polskiego. Zawarte w elementarzu zadania zostały przygotowane z myślą o kształceniu sprawności słuchania i powtarzania, rozumienia, samodzielnego mówienia oraz czytania. Ćwiczenia uporządkowano zgodnie z techniką programowania języka, która pozwala uczyć języka w sposób systemowy.

W „Elementarzu” znalazły się proste ćwiczenia słownikowe oraz gramatyczne, zadania przygotowane z myślą o kształceniu sprawności słuchania i powtarzania, rozumienia i samodzielnego mówienia oraz czytania. To książka do oglądania, czytania, do zabawy i do rozmowy.

Podręcznik jest „uniwersalnym źródłem do nauki czytania (i myślenia!), jak i atrakcyjną pomocą dla dzieci niepolskich w poznawaniu podstaw polszczyzny. Książka proponuje ćwiczenia na zapamiętywanie i odtwarzanie sylab, wyrazów i krótkich wypowiedzi. Poza tym utrwala struktury gramatyczne i uczy podstaw komunikacji w obcym języku, kształci sprawności rozumienia ze słuchu i mówienia i, oczywiście, uczy czytania” – z recenzji prof. Ałły Krawczuk.

„Elementarz” został wydany przez Fundację Fine we współpracy z Unicef. Wydawnictwo można za darmo pobrać ze strony internetowej fundacji.