Kanclerz Uniwersytetu Pedagogicznego dr Krzysztof Wąsowicz, przedstawiciele administracji centralnej: Aneta Wójcik, Adam Gliksman, Zbigniew Janczulewicz, Magdalena Froń oraz Kierownik Akademickiego Centrum Hotelowego Uniwersytetu Pedagogicznego Magdalena Pokrywka podczas spotkania w DS "Krakowiak"

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie nie ustaje w pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak już informowaliśmy, w naszych akademikach zostali zakwaterowani uchodźcy wojenni, głównie kobiety i dzieci. Uniwersytet zapewnił również, już w ubiegłym tygodniu, możliwość zakwaterowania rodzinom naszych studentów z Ukrainy.

Konieczna jest jednak koordynacja tej pomocy, bowiem potrzeby są i z pewnością będą coraz większe. Dziś w Domu Studenckim „Krakowiak” odbyło się robocze spotkanie, w którym wzięli udział Kanclerz Uniwersytetu Pedagogicznego dr Krzysztof Wąsowicz, przedstawiciele administracji centralnej: Aneta Wójcik, Adam Gliksman, Zbigniew Janczulewicz, Magdalena Froń oraz Kierownik Akademickiego Centrum Hotelowego Uniwersytetu Pedagogicznego Magdalena Pokrywka.

Obecnie w Domu Studenckim „Krakowiak” przebywa sto osób z Ukrainy. Uniwersytet Pedagogiczny czyni jednak przygotowania by, z związku z zapotrzebowaniem, uruchomić dodatkowe miejsca w naszym domu akademickim. Dzięki zaangażowaniu wielu osób przygotowane zostaną kolejne miejsca noclegowe.

Prowadzone przez Uniwersytet Pedagogiczny, jego instytuty, koła i organizacje zbiórki przyniosły wiele pomocy, za którą ukraińscy mieszkańcy naszego akademika są bardzo wdzięczni. Także dziś nie kryli łez, dziękując za okazane serce i pomoc.

Na dziś najważniejsze jest uzupełnienie produktów, które są niezbędne dla naszych gości. W szczególności potrzebne są: woda mineralna, mleko, soki dla dzieci, płatki spożywcze dla dzieci, kawa, herbata i ręczniki. Można je przynosić bezpośrednio do Domu Studenckiego „Krakowiak” (ul. Armii Krajowej 9) lub do Działu Promocji Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2 (pokój 28, 29).

Niezwykle ważna jest także pomoc wolontariuszy. Są oni potrzebni codziennie przy pomocy w opiece nad dziećmi, wsparciu uchodźców na przykład w pomocy w dotarciu do lekarza, przy zakupach. Szczególnie poszukiwane są osoby znające język ukraiński. Liczymy na to, że nasi studenci zechcą się w te działania włączyć.