studia drugiego stopnia, profil ogólnoakademicki

Absolwent studiów drugiego stopnia uzyskuje tytuł zawodowy magistra matematyki.

Uzyskuje pogłębioną wiedzę z zakresu matematyki i jej zastosowań. Dysponuje rozszerzoną wiedzą z działów matematyki, takich jak logika i teoria mnogości, analiza matematyczna, funkcjonalna i zespolona, topologia, geometria, algebra i teoria liczb, równania różniczkowe, statystyka i rachunek prawdopodobieństwa, informatyka i metody numeryczne.

Posiada umiejętności konstruowania rozumowań matematycznych, testowania prawdziwości hipotez matematycznych, budowania zaawansowanych modeli matematycznych niezbędnych w zastosowaniach matematyki, posługiwania się rozbudowanymi narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu problemów matematycznych, formułowania wniosków w języku symbolicznym oraz poszerzania wiedzy matematycznej w zakresie aktualnych wyników badań naukowych.

Dodatkowo, absolwent studiów drugiego stopnia, zna język obcy do celów akademickich na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz potrafi posługiwać się w tym języku terminologią specjalistyczną z zakresu kierunku studiów.

Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

Absolwent ma przygotowanie merytoryczne w zakresie matematyki do pracy w placówkach naukowo-badawczych oraz w szkolnictwie wyższym. Uzyskane kompetencje pozwalają na podejmowanie pracy w urzędach statystycznych, ośrodkach badań demograficznych, bankach oraz innych sektorach gospodarki, które wymagają samokształcenia.

Jest przygotowany do podejmowania badań naukowych w zakresie matematyki w ośrodkach krajowych i zagranicznych.

Absolwent każdej ze specjalności matematyka (nauczycielska) oraz matematyka (nauczycielska) + II etap edukacyjny dysponuje odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym (psychologiczno-pedagogicznym i dydaktycznym) i uzyskuje kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki, wychowawcy i opiekuna w placówkach edukacyjnych, w szczególności szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Absolwent posiada także przygotowanie umożliwiające prowadzenie badań edukacyjnych, dostrzeganie oraz samodzielne rozwiązywanie problemów teoretycznych i praktycznych, sytuujących się w dydaktyczno-pedagogicznym polu eksploracyjnym. Jest przygotowany do posługiwania się aktualnymi narzędziami technologii informacyjnej, a także wykorzystania jej w nauczaniu.

Absolwent nienauczycielskiej specjalności matematyka uniwersalna uzyskuje szeroką wiedzę z zakresu statystyki i uczenia maszynowego, w tym metod opartych na uczeniu głębokim, specjalistyczną wiedzę w zakresie programowania, w tym programowania aplikacji internetowych, oraz w zakresie systemów baz danych SQL i NoSQL, Big Data i narzędzi Business Intelligence, a także dysponuje wiedzą dotyczącą metod matematycznych wykorzystywanych do modelowania procesów zachodzących na rynkach finansowych. Posiada umiejętności praktyczne dotyczące wykorzystania narzędzi programistycznych, szczególnie języków Python i R, umożliwiających efektywną i wydajną pracę z dużymi zbiorami danych, zastosowania algorytmów uczenia maszynowego do pozyskiwania wiedzy z danych oraz tworzenie wizualizacji i interaktywnych raportów. Wiedza i umiejętności praktyczne w zakresie metod i narzędzi informatycznych współczesnej analityki nabyte w trakcie studiów pozwolą na wykonywanie zaawansowanych analiz znajdujących zastosowanie w działalności gospodarczej i finansowej oraz przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Absolwent może podjąć pracę w sektorach usług finansowych i bankowych. Jest przygotowany do pracy w jednostkach ubezpieczeniowych, urzędach statystycznych, ośrodkach badań demograficznych. Może ubiegać się o zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz firmach informatycznych.

Zdobyte kompetencje pozwalają mu także na podjęcie pracy w ośrodkach naukowo-badawczych związanych z zastosowaniami matematyki, ekonomią, ekonometrią oraz informatyką.

Dostęp do dalszych studiów

Absolwent jest przygotowany do kontynuowania nauki na studiach doktoranckich trzeciego stopnia.

Instytut Matematyki
instmat@up.krakow.pl