studia drugiego stopnia, profil ogólnoakademicki

Absolwent posiada zawansowaną wiedzę z zakresu historii Polski i świata od czasów najdawniejszych do współczesności, a także wykazuje znajomość historii lokalnej, szczególnie w odniesieniu do historii Krakowa i Małopolski, którą potrafi wykorzystać w pracy w szkole, placówkach edukacyjnych oraz na rzecz instytucji nauki, kultury i samorządu terytorialnego.

Absolwent potrafi prowadzić samodzielne badania z zakresu genealogii, biografistyki oraz regionalistyki, które może wykorzystać w pracy na rzecz lokalnej społeczności, a także prowadząc własną działalność gospodarczą. Rozumie konieczność i odczuwa potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju kulturalnego w procesie uczenia się przez całe życie. Jest gotów do propagowania wiedzy historycznej i wiedzy o społeczeństwie oraz objaśniania jej w środowisku lokalnym.

W ramach specjalności realizowanych w trakcie studiów na zasadzie wyboru (nauczycielska: historia i wiedza o społeczeństwie oraz antropologia historyczna) absolwent nabywa kompetencje do wykonywania zawodu nauczyciela w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej oraz innych profesji związanych z dokumentowaniem i popularyzowaniem historii.

Posiada umiejętności oraz wiedzę umożliwiającą pełnienie funkcji edukatora w pozaszkolnych instytucjach nauki i kultury, a także organizacjach (stowarzyszeniach) promujących wiedzę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Ponadto absolwent jest przygotowany do pracy w organizacjach i instytucjach odpowiedzialnych za promocję i ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym.

Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

Absolwenci studiów historycznych posiadają przygotowanie do:

• podjęcia pracy w placówkach:
    • edukacyjnych i oświatowych;
    • naukowych, zajmujących się różnymi aspektami badania dziejów;
    • popularyzujących wiedzę historyczną;
    • zajmujących się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego, w tym w muzeach;
    • regionalnych (na przykład miejsca pamięci, centra i ośrodki kultury, fundacje, Lokalne Grupy Działania);
    • związanych z aktywnością w przestrzeni społecznej i politycznej.
  • kontynuowania nauki w Szkole Doktorskiej i na studiach podyplomowych.

Absolwenci specjalności nauczycielskiej posiadają przygotowanie merytoryczne, psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne (teoretyczne i praktyczne) uprawniające do nauczania przedmiotów: historia i wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej i szkole ponadpodstawowej.

Absolwenci specjalności antropologia historyczna posiadają przygotowanie do podjęcia pracy w:

• domach i centrach kultury, muzeach, skansenach;
  • mediach ogólnokrajowych i samorządowych;
  • stowarzyszeniach prowadzących działalność na rzecz rozwoju kultury i promujących wiedzę historyczną;
  • galeriach sztuki, salonach wystawowych;
  • instytucjach wspierających badania historyczne oraz ochronę i zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego.

Dostęp do dalszych studiów

• Szkoła Doktorska