Joanna Franasowicz Studentka Kwietnia 01

24 kwietnia 2023 roku jury pod przewodnictwem Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyny Pluteckiej, prof. UP przyznało tytuł „Studentki Kwietnia” Joannie Franasowicz.

Joanna Franasowicz jest studentką drugiego roku filologii angielskiej (studia stacjonarne drugiego stopnia). Laureatka przetłumaczyła na język angielski dwie książeczki dla dzieci Gabrieli Kisielewicz z serii Paczka najlepszych przyjaciół („Przyjaciele Marcelka” i „Przywitanie wiosny”). Wydawnictwa ukazały się kolejno w 2022 i 2023 roku.

Joanna ponadto bierze udział, jako prelegentka, w konferencjach naukowych i w konwentach fantasy. Uczestniczyła w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Fantastyka i Science Fiction – temat zainteresowań naukowych”, która odbyła się 23 września 2022 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowała referat „Współczesne problemy w świecie przyszłości – relacje międzyrasowe w serii gier Mass Effect”. W trakcie konwentu fantasy Gdakon w Gdańsku (2 marca 2023 roku) wygłosiła prelekcję „Why Dracula deserves more love”. Rok wcześniej wystąpiła z referatem „Science Fiction and the sea! Let’s talk about maritime literature”. Uczestniczyła również w Nocy Anglistów 2022, na który przygotowała wykład „Contextualising the Wietnam War”.

Joanna Franasowicz Studentka Kwietnia 02

Podczas konwentu Futerkon w Mąchocicach Kapitulnych (15 lipca 2022 roku), wygłosiła prelekcję „Dlaczego Cyberpunk jest przestarzały?”. Z kolei na konwencie fantasy Kungfur w Łodzi (22 października 2022 roku) przedstawiła referat „Nie tylko Snowpiercer: trochę o ekodystopiach”. Rok wcześniej zaprezentowała wystąpienie „Bloody Chamber: Antropomorficzne zwierzęta w opowiadaniach Angeli Carter”.

Joanna uzyskała stypendium Rektora dla najlepszych studentów za rok akademicki 2022/2023. Ponadto założyła Koło Naukowe Literaturoznawców TEA PARTY, które działa w ramach Instytutu Filologii Angielskiej. Interesuje się literaturą science fiction, a jej ulubionym pisarzem jest Arthur C. Clarke. Lubi gry wideo, kocha zwierzęta, w szczególności koty i psy. Próbuje swoich sił w rysunku.

Zgłoszenia w konkursie „Student Miesiąca” można dokonywać do 20. dnia każdego miesiąca drogą elektroniczną lub złożyć formularz w Dziale Promocji (pokój 28, ul. Podchorążych 2). Nagrodą jest 1000 zł brutto. Spośród laureatów konkursu zostanie wyłoniony „Student Roku” i otrzyma nagrodę w wysokości 4000 zł brutto.

Co miesiąc – od listopada 2022 roku do czerwca 2023 roku – z nadsyłanych zgłoszeń kandydatów komisja wybierze laureata, któremu nada tytuł „Student Miesiąca”. Spośród wszystkich studentów z tytułem „Student Miesiąca” zostanie wyłoniony „Student Roku”. Zdobywcy tytułu „Student Miesiąca” otrzymają nagrodę 1000 złotych brutto. „Student Roku” otrzyma nagrodę 4000 złotych brutto.