abstrakcyjna grafika promująca Międzynarodowy Konkurs Plakatu LemLand 2021

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, University of Ostrava, China Europe International Design Culture Association (CEIDA), Dydo Poster Gallery to organizatorzy międzynarodowego konkursu na plakat poświęcony Stanisławowi Lemowi. W konkursie LemLand 2021, udział wzięło 333 projektantów z 26 krajów. Artyści zgłosili do konkursu 572 plakaty. Jury do kolejnego etapu wybrało prace 121 osób, które przygotowały łącznie 53 plakaty do druku oraz 146 plakatów do wyświetlania na ekranie (wyniki preselekcji). Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Marcin Urbańczyk z Instytutu Grafiki i Wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.

Plakaty w formie drukowanej będzie można oglądać podczas oficjalnej wystawy w Dydo Poster Gallery w Krakowie (ul. Focha 1). Natomiast wybrane prace konkursowe w formie cyfrowej zaprezentowane zostaną podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, który odbywać się będzie od 9 do 15 października 2021 roku.

Konkurs LemLand 2021 powstał z okazji ustanowienia roku 2021 rokiem Stanisława Lema. Celem jest popularyzacja twórczości autora „Solaris”. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu odnoszącego się bezpośrednio do postaci pisarza, jego literatury i jej licznych adaptacji (nie tylko filmowych) oraz do interesujących zagadnień związanych z naszą przyszłością.