Szlachetna paczka w Uniwersytecie Pedagogicznym

Również w tym roku nasza Uczelnia włącza się do akcji „Szlachetna Paczka”. Od 21 do 30 listopada 2018 r. będziemy zbierali środki pieniężne, artykuły spożywcze i przemysłowe dla jednej z krakowskich rodzin.

W tym roku pomagamy pani Małgorzacie, panu Andrzejowi, Rafałowi, Przemkowi oraz pani Danucie.

Krótki opis sytuacji rodziny

Pani Małgorzata (43 l.) mieszka ze swoim mężem Andrzejem (48 l.), dwoma synami Rafałem (21 l.) i Przemkiem (11 l.) oraz teściową Danutą (79 l.) w domu jednorodzinnym. Życie rodzinne nigdy nie było dla nich różowe. Jeszcze kilka lat temu rodzina mieszkała na poddaszu budynku w dwóch pokoikach bez dostępu do bieżącej wody. Od roku pani Danuta jest osobą leżącą i nie ma z nią kontaktu, przez co pani Małgosia musi opiekować się nią 24h/dobę i nie może pójść do pracy, a nawet wyjść na dłuższą chwilę z domu. Pan Andrzej pracuje jako brygadzista, a po pracy sam remontuje niektóre części domu. Starszy syn Rafał właśnie znalazł pracę na stacji benzynowej i chce zacząć pomóc utrzymywać rodzinę. Ze względu na chorobę teściowej, a także liczne choroby nękające pana Andrzeja oraz Rafała, rodzina przeznacza bardzo dużo pieniędzy na leki.

Mimo, że dochody w rodzinie nie są wysokie, drzemie w niej ogromny potencjał oraz ciepło. Pani Małgosia opowiadała nam jak ciężką pracą jest opieka nad schorowanym starszym człowiekiem i z iloma wyrzeczeniami wiąże się takie poświęcenie. Pan Andrzej jest wspierającą i kochającą osobą, a przy tym zaradnym mężczyzną i złotą rączką. Dzięki jego naprawom domu rodzina miała szansę zamieszkać na parterze i zwiększyć przestrzeń życiową. Rafał zrezygnował ze studiów i postanowił odciążyć rodzinę i zacząć samemu zarabiać na życie. Przemek ma zaskakujące hobby: uwielbia tramwaje i autobusy, jest zafascynowany komunikacją miejską i uwielbia jej barwy. Rodzina ma wielki potencjał i co najważniejsze mimo ciężkiej sytuacji materialnej można poczuć wiele radości i ciepła we wnętrzu domowników.

Jako najważniejsze potrzeby rodzina podaje pralkę oraz komodę dla Przemka. Stara pralka była naprawiana kilka razy przez pana Andrzeja i ma już 15 lat. Jest to bardzo potrzebny sprzęt w tym domu, gdyż ze względu na leżący tryb życia pani Danuty pranie robione jest tam codziennie. Niedługo Przemek będzie miał wygospodarowany swój pokój, który będzie pusty dlatego potrzebne jest obrotowe krzesło lub komoda na jego ubrania i rzeczy. Rodzina wspomina w potrzebach również o odzieży zimowej i środkach higienicznych.

Potrzeby rodziny są duże, ale wierzymy, że wspólnymi siłami, podobnie jak w latach poprzednich, zdołamy sprawić, że tegoroczne Święta będą dla tej Rodziny wyjątkowe. W nadchodzących dniach otwórzmy nasze serca dla potrzebujących.

Puszki, z naklejonym logo „Szlachetnej Paczki” znajdują się w: Kancelarii Uczelni, w Bibliotece Głównej, w biurze Samorządu Studentów oraz na portierni przy ul. Ingardena 4. Produkty spożywcze (żywność trwała z długim terminem przydatności), higieniczne i inne przyjmuje Samorząd Studentów w godz. 8.00–12.00 (od poniedziałku do czwartku).

Zapraszamy do włączenia się do akcji.
Zespół Organizacyjny Szlachetnej Paczki Uniwersytetu Pedagogicznego