Narodowe Centrum Nauki rozpoczęło nabór wniosków w konkursach OPUS i PRELUDIUM. Polscy naukowcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów badawczych.

OPUS 19 na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Czas trwania projektu może wynosić 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. Formuła konkursu OPUS została poszerzona o elementy konkursu HARMONIA. OPUS 19 otwiera możliwość ubiegania się o finansowanie projektów prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub wielostronnej, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.

PRELUDIUM 19 na projekty badawcze, przeznaczony dla naukowców nieposiadających stopnia doktora. W konkursie można uzyskać grant w wysokości maksymalnie 70 000 złotych, 140 000 złotych lub 210 000 złotych na finansowanie projektu trwającego odpowiednio 12, 24 lub 36 miesięcy. Zespół badawczy w projekcie PRELUDIUM może się składać co najwyżej z trzech osób, w tym kierownika projektu i opiekuna naukowego.

Zgodnie z Regulaminem przygotowywania, realizacji i rozliczania w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie projektów badawczych i badawczo-rozwojowych, finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych, osoby zainteresowane konkursami mogą składać wnioski w Biurze Nauki w terminach:

• do 26 maja 2020 roku – zgłoszenie projektu,
  • do 2 czerwca 2020 roku – wniosek do weryfikacji,
  • do 9 czerwca 2020 roku – wniosek do podpisu.

Wzór zgłoszenia projektu i dane Uniwersytetu Pedagogicznego do projektów NCN dostępne są na stronie internetowej Biura Nauki.