Socjologowie z Uniwersytetu Pedagogicznego odpowiedzieli na nowe wyzwania, jakie pojawiły się wraz z pandemią koronawirusa. Prowadzone prace badawcze mają na celu przybliżenie wiedzy o społecznych zachowaniach w czasie kwarantanny.

Labolatorium Socjologiczne Covid-19 przygotowało już analizy dotyczące między innymi:

• krakowskich studentów w sytuacji zagrożenia pandemią koronawirusa,
  • krakowskiej młodzież w warunkach kwarantanny COVID-19,
  • sytuacji ukraińskich studentów w kontekście epidemii koronawirusa,
  • przemiany wartości życiowych krakowian w obliczu pandemii.

Aktualnie naukowcy wraz ze studentami socjologii przystąpili do badań jakościowych odnoszących się do problemów zdalnej edukacji na obszarach wiejskich. Analiza pozwoli na ukazanie na ile taka forma kształcenia przyczyniła się do wzrostu wykluczania i pogłębiania nierówności edukacyjnych młodzieży zamieszkującej tereny oddalone od dużych miast. Prowadzone są także analizy porównawcze wśród ukraińskich studentów i lwowskiej młodzieży szkół średnich. To wspólny projekt naukowców z Ukrainy i z Uniwersytetu Pedagogicznego.

W skład zespołu badaczego Labolatorium wchodzą:

• dr hab. Piotr Długosz, prof. UP,
  • dr Małgorzata Krywult-Albańska (UP),
  • dr hab. Liudmyla Kryvachuk, prof. UP,
  • dr hab. Olena Szyjan, prof. Lwowski Regionalny Instytut Podyplomowej Oświaty Pedagogicznej (Ukraina),
  • dr hab. Zośka Jana, prof. Klasyczny Prywatny Uniwersytet w Zaporożu (Ukraina),
  • dr Julia Kuzmenko, Państwowy Uniwersytet im. Mikołaja Gogola w Nieżynie (Ukraina),
  • mgr Mateusz Kamionka (UP).

Zachęcamy do zapoznania się z raportami z badań i do sprawdzania kolejnych projektów realizowanych przez Laboratorium Socjologiczne Covid-19.