Komunikat Nr KU.K.0211.15.2022
Kanclerza
Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
z dnia 10 marca 2022 roku
w sprawie działań podejmowanych w Uniwersytecie Pedagogicznym na rzecz „Pomocy Ukrainie”

W związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy oraz eskalacją tego konfliktu, Władze Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej od pierwszego dnia wojny podejmują działania na rzecz wsparcia osób poszkodowanych.

Uniwersytet Pedagogiczny zapewnia wsparcie dla studentów i pracowników naszej Uczelni pochodzących z Ukrainy. Dokładamy także wszelkich starań w zakresie udzielania pomocy osobom pochodzącym z terenów objętych konfliktem, które przyjeżdżają do Polski i chcą kontynuować lub podejmować naukę w naszym kraju, w szczególności w naszej Uczelni. Oferujemy również pomoc naukowcom, chcącym prowadzić badania w naszym Uniwersytecie. Wparcie realizowane jest w wielu obszarach działalności Uczelni: dydaktycznym, naukowym, społecznym, psychologicznym oraz materialnym.

Zarządzeniem Rektora nr R.Z.0211.14.2022 powołany został Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu Przewodniczy Kanclerz Uczelni. W ramach Zespołu powoływane będą grupy zadaniowe do realizacji zadań w poszczególnych obszarach działalności UP. W dniu dzisiejszym powołana została Grupa wsparcia studentów oraz uchodźców z Ukrainy w zakresie zakwaterowania oraz pomocy materialnej, psychologicznej i społecznej. Rozwiązania pomocowe opracowane przez grupy zadaniowe podawane będą do wiadomości na stronie głównej Uczelni w zakładce „Pomoc Ukrainie”. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Władz Uczelni z przedstawicielami jednostek administracji centralnej dotyczące rekrutacji na studia cudzoziemców, w szczególności pochodzenia ukraińskiego.

Główne działania podejmowane przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na rzecz osób pochodzących z terenów objętych konfliktem:

1. osoby studiujące dotychczas na ukraińskich uczelniach mają możliwość starania się o podjęcie lub kontynuowanie nauki w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Powołany został uczelniany koordynator ds. procesu przeniesienia, mgr Anna Petiurenko (e-mail: anna.petiurenko@up.krakow.pl);
  2. studenci UP pochodzenia ukraińskiego mogą występować do Prorektora ds. Studenckich z wnioskami w zakresie zmiany trybu kształcenia oraz innymi wnioskami z zakresu realizacji procesu kształcenia (nauczanie indywidualne, urlopy, zmiany terminów zaliczeń itd.);
  3. w domach studenckich Uniwersytetu istnieje możliwość nieodpłatnego zakwaterowania członków rodzin naszych studentów zamieszkałych w akademikach. W miarę posiadania wolnych miejsc kwaterowane są inne osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy. Pomoc ta świadczona jest nieodpłatnie w ramach rządowego funduszu wsparcia Wojewody. Ponadto osoby te otrzymują wyżywienie i środki higieniczne;
  4. w domu studenckim „Krakowiak”, w którym przyjmowane są osoby przyjeżdżające z Ukrainy, głównie matki z dziećmi, zorganizowana została pomoc opiekuńcza dla dzieci oraz utworzono dla nich pokój zabaw;
  5. wszyscy studenci Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, bez względu na posiadane obywatelstwo, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, mogą otrzymać zapomogę pieniężną z funduszu stypendialnego. Dla usprawnienia tego procesu wniosek można złożyć online;
  6. UP zapewnia także pomoc prawną dla studentów i pracowników z pochodzących z Ukrainy;
  7. Uczelnia zapewnia pomoc psychologiczną zarówno dla studentów i pracowników z Ukrainy, jak również dla osób, które przyjechały z terenów objętych konfliktem i zostały zakwaterowane w domach studenckich UP;
  8. jednostki organizacyjne Uczelni, studenckie koła naukowe, Samorząd Studencki oraz organizacje studenckie organizują różnego rodzaju akcje charytatywne, zbiórki pomocy materialnej: środków higienicznych, artykułów spożywczych, zabawek oraz innych artykułów potrzebnych osobom pochodzenia ukraińskiego;
  9. w budynku przy ul. Ingardena 4 w dni robocze w godzinach 9.00-14.00 dzięki zaangażowaniu Pani dr hab. Katarzyny Pluteckiej, Pani prof. dr hab. Bożeny Muchackiej oraz pracowników Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej funkcjonuje punkt świetlicowy dla dzieci uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa małopolskiego;
  10. Kryta Pływalnia organizuje zajęcia mające na celu dbałość o zdrowie, zapewnia możliwość skorzystania z urządzeń sportowo-rehabilitacyjnych Uczelni.

Władze Uczelni solidaryzują się ze społecznością ukraińską i podejmują kolejne działania na rzecz poszkodowanych pochodzących z terenów objętych konfliktem. Uczelnia ściśle współpracuje z administracją państwową (rządową, samorządową i innymi jednostkami organizacyjnymi), by pomoc była jak najbardziej systemowa, pozbawiona zbędnych procedur i jak najszybciej przynosiła realną pomoc potrzebującym.

Jednocześnie informuję, iż wszelkie inicjatywy podejmowane w Uczelni w zakresie pomocy uchodźcom muszą być konsultowane z Kanclerzem i musi być zgoda na ich realizację. Po uzyskaniu zgody Kanclerza organizator jest zobowiązany, by informację w tym zakresie przekazać do Pani Anety Wójcik, Kierownika Działu Organizacji i Zarządzania, w związku z nałożonymi przez m.in. Wojewodę na Uczelnię obowiązkami w zakresie sprawozdawczości.

Dziękuję wszystkim pracownikom i studentom za solidarność z osobami dotkniętymi olbrzymią tragedią wywołaną konfliktem zbrojnym i ogromne zaangażowanie w pomoc Ukrainie.

Kanclerz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
dr Krzysztof Wąsowicz