Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Mariusz Wołos laureatem nagrody „Wacław Jędrzejewicz History Medal”, zdjęcie 1 (3)

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce uhonorował medalami wybitnych przedstawicieli nauki i sztuki. Wśród nagrodzonych znalazł się Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Mariusz Wołos.

Mariusz Wołos, profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Instytutu Historii PAN w Warszawie, znalazł uznanie nowojorskiej placówki jako znakomity naukowiec w dziedzinie historii, a szczególnie badań dotyczących okresu XX-lecia Międzywojennego w Polsce. Otrzymał nagrodę „Wacław Jędrzejewicz History Medal”.

Pośród tegorocznych laureatów nagród znaleźli się również: Alicja Winnicki, prof. Wacław Szybalski, dr Bohdan Urbankowski.

Nagrody Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce przyczyniają się do promocji polskiej historii, kultury, nauki i biznesu w Stanach Zjednoczonych. Celem nagród jest budowanie i wzmacnianie rozpoznawalności Polaków i osób zasłużonych dla spraw polskich na świecie.

„Kierujemy się zasługami dla promowania spraw polskich, ale też osiągnięć naukowych. Ponieważ obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, braliśmy obecnie także pod uwagę tematykę łączącą się z tym wydarzeniem. Stąd nagroda historyczna dla prof. Wołosa” – wskazała prezes i dyrektor wykonawczy Instytutu Piłsudskiego dr Iwona Korga.

Gala wręczenia nagród odbyła się 12 października 2018 r. w salonach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.

Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Mariusz Wołos laureatem nagrody „Wacław Jędrzejewicz History Medal”, zdjęcie 2 (3)

Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Mariusz Wołos laureatem nagrody „Wacław Jędrzejewicz History Medal”, zdjęcie 3 (3)

Honorowy patronat nad uroczystością objął wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

fot. Instytut Józefa Piłsudskiego, Wojciech Maślanka