22 maja 2018 roku gościem Instytutu Pracy Socjalnej był Prof. UKW dr hab. Przemysław Grzybowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podczas spotkanie wygłosił on dwa wykłady nt. „Doktorzy klauni w peruwiańskim Betlejem. O terapii śmiechem, edukacji i pracy socjalnej w Amazonii” oraz „Od budy w fawelach do masońskiego uniwersytetu. Edukacja i praca socjalna w brazylijskich dzielnicach nędzy”.

Podczas spotkania Pan Profesor opowiedział o długoletniej współpracy z Patchem Adamsem, o narodzinach idei terapii śmiechem, o tym jak wielką moc ma bliskość i zrozumienie człowieka, który doświadczył w życiu nędzy i wykluczenia. Podczas wykładów wskazał, że w pracy z drugim człowiekiem nie zawsze pieniądze są najważniejsze, bo uśmiech i pomysł na radość mają większą moc, a poczucie bycia uznanym, ważnym dla innych oraz doświadczenie wspólnoty w tym wspólnoty edukacyjnej odgrywa kluczową rolę w motywowaniu człowieka do zmiany własnego życia i stawania się lepszą osobą. Pan Profesor zachęcił uczestników także do udziału w wolontariacie, podkreślając: „ dobro zawsze wraca”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Wolontariatu wraz z opiekunem dr Katarzyną Jagielską.

Fot. Grzegorz Wajda/wajdafoto