uczestnicy kursu Legii Akademickiej na Uniwersytecie Pedagogicznym podczas zajęć

Dnia 30 kwietnia zakończył się realizowany na Uniwersytecie Pedagogicznym pilotażowy projekt edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej.

Podczas zajęć w ramach kursu teoretycznego studenci-ochotnicy zapoznawali się z podstawami wiedzy o obronności, odbywając wykłady m.in. z wychowania obywatelskiego i wojskowego, w tym regulaminów i dyscypliny, szkolenia bojowego (taktyka i szkolenie strzeleckie), obrony przed bronią masowego rażenia czy międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.

Uzupełnieniem wykładów odbywających się w salach UP były wyjścia do krakowskich jednostek wojskowych, w tym elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej (Dowództwa Brygady i 6. batalionu dowodzenia) i Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, oraz szkolenie pod okiem instruktorów ze Stowarzyszenia Terytorialni czy możliwość zwiedzenia Muzeum Armii Krajowej.

Po zaliczeniu kursu teoretycznego ochotnicy odbędą w czasie wakacji praktyczne szkolenie wojskowe w ośrodkach szkolenia i jednostkach wojskowych, po którym zostaną szeregowymi lub podoficerami rezerwy.

Kurs teoretyczny szkolenia wojskowego rozpoczęło na naszej uczelni 300 ochotników (większość z Uniwersytetu Pedagogicznego, ale również z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Ignatianum, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron”, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej). Z wynikiem pozytywnym ukończyło je 206 osób, a 198 złożyło wnioski o powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Szkolenie studentów w ramach Legii Akademickiej nawiązuje do tradycji edukacji obronnej studentów w okresie II Rzeczypospolitej. Jego celem jest odbudowa kadr rezerwy Sił Zbrojnych RP. Projekt jest organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zajęcia w ramach kursu teoretycznego edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej sfinansowane zostały ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.