wernisaż w Klubie Studenckim „Bakałarz”
fot. Denis Amirov

W dniu 12 kwietnia 2018 r. odbył się w Klubie Studenckim „Bakałarz” wernisaż otwierający wystawę „Martwa Natura Bez Wędzidła”.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Pani Prorektor ds. Studenckich dr hab. prof. UP Katarzyna Potyrała w towarzystwie Pani Opiekun Koła Artystyczno-Naukowego Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego (KANIMEA) dr hab. prof. UP Grażyny Borowik-Pieniek, Przedstawiciela KANIMEA Pani Mileny Kołodziej oraz Kierownika Klubu Studenckiego „Bakałarz” Pana Marka Żołądka. W wydarzeniu uczestniczyli również członkowie KANIMEA oraz zaproszeni Goście.

Marek Żołądek i Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Potyrała, prof. UP z uczestnikami wernisażu
fot. Denis Amirov

Prorektor ds. Studenckich dr hab. Katarzyna Potyrała, prof. UP podczas wernisażu
fot. Zlatoslava Haljan

Tak o samej wystawie mówi Pani Milena Kołodziej z KANIMEA:
„Malarski dialog ze Zbigniewem Herbertem. Wystawa prezentuje malarskie inspiracje tomikiem opowiadań »Martwa natura z wędzidłem« Zbigniewa Herberta, którego pamięć świętujemy w roku 2018. Bodźcem do napisania danej książki stał się obraz Torrentiusa o takimże tytule obejrzany w jednej z galerii holenderskich. Pisarz tak mocno zainteresował się tematem, iż przeanalizował historię obrazu, autora i przy okazji całego świata artystycznego złotego czasu malarstwa niderlandzkiego, opisując to w krótkich opowiadaniach. Z nich m.in. dowiadujemy się, iż artysta tytułowego obrazu, nawołującego do wstrzemięźliwości, prowadził hulaszcze życie. Ten paradoks, jak i wiele innych w tym dziele, zmotywowały studentów do polemiki z obłudnym, nierealnym przedstawieniem rzeczywistości. Tego czwartku zaprezentowali prace ukazujące bezpośrednio refleksje dotyczące dzieła Herberta (m.in. »Tulipanomania«); dzieła nie trzymane na wodzy dobrego obyczaju, ukazujące jawnie tematy ukrywane w społeczeństwie. Również było ukazywane bezpośrednie spojrzenie na przedmioty, takimi jakimi są rzeczywiście w oczach malarzy (m.in. »Takie buty«)”.

Wystawę można oglądać do 9 maja 2018 r. w Klubie Studenckim „Bakałarz”.

uczestnicy wernisażu
fot. Zlatoslava Haljan

uczestnicy wernisażu
fot. Zlatoslava Haljan