W dniu 19 kwietnia 2018 r., w ramach Forum Współpracy i Integracji Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego z partnerami zewnętrznymi, odbyło się spotkanie Organizacje pozarządowe (misja – zadania – projekty – współpraca).

Gości przywitali: prof. dr hab. Andrzej Piasecki, Dyrektor Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii oraz dr Ewa Radomska, wykładowca z Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej IPAiE Uniwersytetu Pedagogicznego, podkreślając znaczenie spotkania dla realizacji zadań ujętych w podpisanych porozumieniach o współpracy IPAiE i organizacji pozarządowych. Strony zadeklarowały w nich m.in. organizację praktyk zawodowych dla studentów Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii, udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w charakterze doradców merytorycznych w opiniowaniu kierunków i programów studiów prowadzonych w jednostce, zaangażowanie praktyków w prowadzenie zajęć, wsparcie studentów przygotowujących prace dyplomowe oparte na przykładach organizacji pozarządowych w dostępie do informacji i danych, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami poprzez realizację wspólnych projektów i podejmowanie nowych inicjatyw, wymianę informacji i uczestnictwo w organizowanych wydarzeniach (konferencjach, sympozjach, seminariach), wzajemne działania promocyjne.

Dyrektor Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii prof. dr hab. Andrzej Piasecki

dr Ewa Radomska - wykładowca z Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej IPAiE Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

W kolejnej części spotkania – mówiąc o misji, zadaniach, projektach, obszarach współpracy – wystąpili przedstawiciele organizacji pozarządowych: Barbara Kazior (prezes Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych), Monika Doroszkiewicz (prezes Stowarzyszenia Ambasada Współpracy), Maja Jaworska (wiceprezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”), Katarzyna Nowakowska (dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda), Joanna Czarnik (członek zarządu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych), Tomasz Makowski (Key Business Executive) i Magdalena Pastuszak (edukator w Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” Fairtrade Polska).

Doświadczeniami z praktyk zawodowych w organizacjach pozarządowych realizowanych w ramach programu studiów podzieliły się studentki II roku studiów I stopnia kierunku Ekonomia społeczna Uniwersytetu Pedagogicznego: Joanna Laszczak (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego) i Marta Sikora (Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna). O projekcie: „Podaruj drugie życie książce” opowiedzieli studenci I roku studiów II stopnia kierunku Ekonomia społeczna: Artur Powroźnik i Arkadiusz Tutalak.

uczestnicy spotkania

Magdalena Pastuszak

W dyskusji panelowej przedstawiciele organizacji pozarządowych odpowiadali na pytania publiczności, a dalszy ciąg rozmów kontynuowany był w części networkingowej przy stoiskach organizacji. W tym czasie studenci wzięli udział w warsztatach „Społeczności przyjazne dla sprawiedliwego handlu” prowadzonych przez Magdalenę Pastuszak.

Spotkanie zostało bardzo ciepło przyjęte przez uczestników (przedstawicieli organizacji pozarządowych, studentów, wykładowców, innych zaproszonych gości). Pokazało, jak ważny jest dialog, wymiana doświadczeń, zaufanie i otwartość – stanowiące podstawę do dalszych wspólnych działań.

uczestnicy spotkania