W dniach 11–14 kwietnia 2018 r. odbyło się zorganizowane przez Bibliotekę Główną oraz Instytut Neofilologii (Zakład Historii i Kultury Materialnej Krajów Angielskiego Obszaru Językowego) wydarzenie „Biblioteka w stylu... irlandzkim” (dawniej „Noc w Bibliotece”). Już po raz 9. Biblioteka Główna stała się centrum spotkań dzieci, młodzieży, studentów, pracowników naukowych i mieszkańców Krakowa. Impreza zgromadziła ponad 3000 uczestników, dla których zorganizowano 30 różnych w formie i treści wydarzeń; zaproszono 26 prelegentów z zarówno polskich, jak i zagranicznych instytucji naukowych.

publiczność

Oprócz licznych wykładów w języku polskim i angielskim uczestnicy mieli do wyboru także atrakcyjne warsztaty (taneczne, językowe, plastyczne), projekcję filmu oraz zapadający w pamięć koncert zespołu Beltaine.

koncert zespołu Beltaine

Dzięki nim kraj monumentalnych katedr, niezdobytych twierdz, bajecznych ogrodów i zachwycających krajobrazów stał się nieco mniej tajemniczy, bardziej realny... bliższy.

publiczność

Wydarzenie zostało bardzo dobrze ocenione przez uczestników. Podkreślano zwłaszcza doskonałą organizację, różnorodność oferty, ciekawą inicjatywę.

Szczególne podziękowania należą się współorganizatorom imprezy dr. hab. prof. UP Andrzejowi Kuropatnickiemu oraz dr. hab. Arturowi Piskorzowi. Sukces ten jednak nie byłby możliwy bez wsparcia władz Uczelni: JM Rektora prof. dr. hab. Kazimierza Karolczaka, Prorektora ds. Nauki prof. dr. hab. Mariusza Wołosa, Dziekana Wydziału Filologicznego prof. dr. hab. Piotra Borka, Dziekana Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Bożeny Popiołek, Dziekana Wydziału Politologii prof. dr. hab. inż. Andrzeja Kozery, Dziekana Wydziału Geograficzno-Biologicznego dr. hab. prof. UP Grzegorza Formickiego, Dziekana Wydziału Pedagogicznego dr. hab. prof. UP Ireneusza Świtały, oraz Dziekana Wydziału Sztuki dr hab. prof. UP Alicji Panasiewicz.

publiczność

Za włożony trud, poświęcenie, zaangażowanie i kreatywność dziękujemy prowadzącym: dr hab. prof. UP Kindze Łapot-Dzierwie, dr Natalii Gizie, dr. Pawłowi Hamerze, dr. Marcinowi Klagowi, dr Annie Kolasińskiej, dr Matyldzie Siwek, mgr. Markowi Żołądkowi.

uczestnicy spotkania